• NIEZWYKŁA LEKCJA

• W środę 25.10.2017 r. na naszej pierwszej lekcji o godzinie 8.45. poszliśmy całą naszą klasa na nietypową lekcją chemii.  Pokazy na sali gimnastycznej prowadzili chemicy spoza naszej szkoły, o ile dobrze pamiętam przyjechali oni  z Lublina. W lekcji wzięły udział również inne klasy. Po krótkim przestawieniu się  naukowcy rozpoczęli doświadczenie z dmuchawą i piłka, w którym  pokazali siłę powietrza. W programie było wiele innych ciekawych pokazów między innymi:

- naukowcy pokazali, jak siła wydmuchu człowieka można pompować długą folię,

- podpalili ławkę używając gazu, po zgaszeniu ognia  ławka była nietknięta,

- przeprowadzili doświadczenie z sodą i pudelkiem, w którym uczestniczył nasz kolega Wojtek

- podpalili rękę dziewczynki, lecz ona się nie spaliła, bo wcześniej zanurzyła ją w wodzie,

- zabawnym doświadczeniem była zmiana głosu pod wpływem helu,

Bardzo podobała mi się ta lekcja, ponieważ była ciekawa i pouczająca. Chciałabym , by było ich więcej.

Lena Serzysko, klasa 5a

• KOLEJNE ZWYCIĘSTWO

• W dnu 03.11.2017 odbył się finał Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w piłce nożnej chłopców Szkół Podstawowych. Nasi uczniowie wygrali całe rozgrywki,  pokonując w półfinale drużynę z Michałówki 4-0 oraz w meczu finałowym zespół z Górzna 5:2. Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5 w trzech fazach turnieju wygrał  10 spotkań, dzięki temu będzie reprezentował Powiat Garwoliński  w finałach regionalnych. Należą się duże słowa uznania dla wszystkich zawodników za zaangażowanie i poświęcenie w każdym meczu. Należy też odnotować,  że w tym samym turnieju w kategorii gimnazjum nasza Szkoła zajęła 2 miejsce.

• Z PODWÓRKA NA STADION

• W dniu 26.10.2017 r. odbyły się finały powiatowe turnieju  „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" , w których brało udział 11 zespołów. Nasza Szkoła zajęła I miejsce wygrywając w finale po rzutach karnych 3:2 (2:2) z Gończycami I . Dzięki tej wygranej zwycięzca awansował do finałów wojewódzkich, które odbędą się na przełomie Marca i Kwietnia. W drużynie wystąpili: Paweł Jasiński, Szymon Masny, Mikołaj Kaczyński, Filip Wielgosz, Szymon Skwierz, Konrad Wasilewski, Dawid Walicki, Bartek Kędziorek, Kacper Makaruk, Maksym Piorun. Opiekunem był Karol Zawadka.

• WYCIECZKA DO LUBLINA

•          Dnia 29 października 2017 r. klasy 3A oraz 3B gimnazjum wraz z wychowawcami p .Jolantą Wójcik oraz p. Agatą Karaś wybrały się na wycieczkę do Lublina. Z Garwolina wyjechaliśmy dość wcześnie, bo już o godzinie 7:30. Podróż trwała około 2 godzin. Celem naszej wycieczki były niecodzienne pokazy fizyczno- chemiczne odbywające się na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie. Spotkanie wzbudziło w wielu osobach zachwyt i zainteresowanie fizyką oraz chemią. Następnie, po pokazach udaliśmy się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Na miejscu dołączyła do nas pani przewodnik, która bardzo szczegółowo opowiedziała  o wydarzeniach związanych z tym miejscem. Słuchając tych historii,  byliśmy pod wielkim wrażeniem. Wycieczkę zakończyliśmy oczywiście wizytą w McDonald`s.

Dominika Staręga