• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - MAJ, CZERWIEC 2023

• MATEMATYKA

W ramach zajęć z matematyki klasy 4c i 4b  wykorzystały podczas swoich zajęć szkielety graniastosłupów i prostopadłościanów oraz wizualizer do poznawania zagadnień związanych położeniem odcinków i prostych względem siebie oraz utrwaleniem własności prostopadłościanów. Uczniowie w zeszytach ćwiczeń wykonywali rysunki, a  chętne osoby prezentowały swoje prace przy użyciu wizualizera. Klasy ósme wykorzystały kostki wykonane na drukarce 3D do gry dydaktycznej "Trzy widoki", kształtującej postrzeganie przestrzenne. Korzystając z monitora oglądaliśmy filmy dotyczące budownictwa w różnych epokach.

INFORMATYKA

W maju i czerwcu skupiliśmy się na programowaniu toru lotu drona. W tym celu spróbowaliśmy dwóch podejść. Wypróbowaliśmy program Scratch z rozszerzeniem open source wspieranym przez producenta, które wykorzystywaliśmy na laptopie oraz fanowskiej aplikacji mobilnej DroneBlocks. Każde z podejść miało swoje plusy i minusy. Dla nas najważniejsze było to, że świetnie się bawiąc dążyliśmy metodą prób i błędów do celu.

Czerwcowa aura sprzyjała wychodzeniu na zewnątrz, więc 8 klasa również spróbowała jak to jest sterować dronem w warunkach szkolnego boiska. Do sterowania w czasie rzeczywistym wykorzystaliśmy oprogramowanie producenta.

MATEMATYKA

W maju klasy 8 zgłębiały tajemnice graniastosłupów i ostrosłupów. W trakcie zajęć wykorzystywaliśmy modele zakupione w ramach projektu, by pobudzić wyobraźnię przestrzenną i pokazać jak w rzeczywistości wyglądają konkretne bryły, ich siatki i wybrane odcinki o których rozmawialiśmy. Następnie wiedzę należało wykorzystać w praktyce.

GEOGRAFIA

Uczniowie klasy 8d w maju i czerwcu 2023 roku przygotowali ciekawe lekcje geograficzne z wykorzystaniem sprzętu, który otrzymała szkoła w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. W zajęciach brały udział następujące klasy: 2e,5b,5d.

Uczniowie w swoich pokazach wykorzystali, lornetki, plansze krajobrazowe, plansze ze strefami klimatycznymi, mapy, projektor, wizualizer. Starsi uczniowie dzielili się wiedzą z zakresu obsługo sprzętu m.in. lornetki i posługiwaniu się nią w otoczeniu, obserwacji.

Młodsi uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o kontynentach, afrykańskich zwierzętach i roślinności występującej na tym terenie. Lekcje dotyczyły również Polski m.in. ukształtowanie pasów rzeźby terenu, Morze Bałtyckie, warstwy lasu, rośliny i zwierzęta polskich lasów i pól.

Dziękuję uczniom klasy 8d za bardzo ciekawe przygotowanie lekcji.

Dodatkowo na lekcjach klas 7a i 7b był wykorzystywany wizualizer.

TECHNIKA

W ramach programu Laboratoria Przyszłości w  miesiącu kwietniu i maju nauczyciele jak i uczniowie mieli możliwość korzystania ze sprzętu, który wykorzystali np. do przygotowania dekoracji na święta wielkanocne oraz  do Strefy Morskiej- Grant. Tym razem pracowaliśmy z pistoletami do klejenia na gorąco.

• Strefa Morska - granty oświatowe w PSP nr 5

• 10 nauczycieli – prawie 100 uczniów – i wsparcie rodziców

W styczniu tego roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała od Urzędu Miasta dwa Granty Oświatowe. To wspaniałe wyróżnienie dla naszej społeczności, za które jesteśmy ogromnie wdzięczni. Dzięki temu wsparciu mogły zrealizować się na terenie szkoły dwa projekty:

1. Relacje - reaktywacja czyli młodzież w akcji - kalejdoskopowy cykl warsztatów dla uczniów i uczennic.
              2. Stańmy z boku by zanurzyć się w głębinach Bałtyku- rzecz o skarbach i płynięciu z nurtem uczniowskich działań.

Ich realizacja na terenie placówki pozwoliła stworzyć strefę morską Bałtyku, która poza atrakcyjnym miejscem relaksu jest także strefą interaktywnej nauki.

Ciąg dalszy tekstu opisującego granty dostępny w sprawozdaniu - zapraszamy do lektury.

Uroczyste otwarcie Strefy Morskiej:

Relacja nagrywana przez uczniów PSP nr 5 sprzętem pozyskanym w ramach Laboratoriów Przyszłości