• Aktualności

          • SPIELFEST
            • SPIELFEST

            • SPIELFEST= gry językowe + duża porcja ciekawostek kulturoznawczych.

               W dniu 30 listopada uczniowie z kółka języka niemieckiego przygotowali dla swoich młodszych kolegów dzień gier i zabaw językowych pod hasłem SPIELFEST. Na korytarzu na II piętrze utworzono 4 stanowiska, przy których uczniowie wybranych klas mogli przemieszczać się np. palcem po mapie politycznej Niemiec,  a potem sprawdzać swoja wiedzę,  odpowiadając na pytania zadawane przez moderatorki stanowiska. W kolejnym punkcie uczniowie rozwijali swoją wiedzę muzyczną,  czyli słuchali klasyków niemieckich ale także POP- artystów.   Kraje niemieckojęzyczne to nie tylko geografia i muzyka to także specjały niemieckiej kuchni i słynna KARTOFFELSALAT, którą przygotowywały uczennice z kl.II gimnazjum,  dzieląc się recepturą i objaśniając uczniom krok po kroku sposób przygotowywania tego Dutsche Spezialität. Było smakowicie i aromatycznie. Ostatnie stanowisko to kącik z domino językowym i puzzlami. Tu można było zmierzyć się ze słownictwem niemieckim, albo je utrwalić, albo odkryć, że język niemiecki wiele ma podobieństw do języka angielskiego.

              Spielfest był spotkaniem kilkugodzinnym i dostarczył radości nie tylko uczniom, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, ale był też ciekawym wyzwaniem dla osób z kółka języka niemieckiego.

               

                           

                              

          • WIZYTA W INSTYTUCIE GOETHEGO W WARSZAWIE
            • WIZYTA W INSTYTUCIE GOETHEGO W WARSZAWIE

            • Dnia 06 grudnia 2017 roku grupa projektowa z klasy II b gimnazjum wybrała się wraz ze swoim opiekunem do Warszawy. Naszym celem był przede wszystkim Niemiecki Instytut Goethego w Warszawie, gdyż właśnie z językiem niemieckim wiąże się nasz projekt gimnazjalny. Instytut promujemy znajomość języka niemieckiego zagranicą i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną. Upowszechnia całościowy wizerunek Niemiec, informując o ich życiu kulturalnym, społecznym i politycznym. Instytut, poprzez programy edukacyjne i kulturalne, wspiera dialog interkulturowy i umożliwia uczestnictwo w życiu kulturalnym, wspomaga rozwój struktur społeczeństwa obywatelskiego i promuje globalną mobilność. My zostałyśmy zaproszone na warsztaty, które zorganizowane zostały specjalnie i tylko dla nas.

              Tematem były święta Bożego Narodzenia na lekcji języka niemieckiego (Weihnachten imDeutschunterricht). Niezwykle miło wspominamy śpiewanie kolęd a sposób pracy tzw. Stationenlernen (nauka na stacjach zadaniowych) tobył ciekawy pomysł, który wykorzystamy podczas naszych spotkań z uczniami klas młodszych. Przed nami bowiem kolejne zadanie projektowe, a mianowicie przekazanie uczniom klas młodszych, tego czego same nauczyłyśmy się podczas spotkania mikołajkowego. Z warsztatów wyszłyśmy bogatsze o nowe doświadczenie, z teczką pomysłów na własne zajęcia oraz certyfikatem uczestnictwa wydanych przez Goethe Institut Warschau.

              Kolejnym miejscem, jakie miałyśmy odwiedzić był Jarmark Bożonarodzeniowy/Weihnachtsmarkt, również ściśle związany z kulturą Niemiec. Niestety pogoda nam nie dopisała, wiało i padało i było okropnie zimno. Jarmark nas rozczarował, małe chatki, co prawda kolorowe i urokliwe, ale niestety nie takie, które oglądałyśmy w internecie np. z Drezna czy Norynbergi.

              Do domów wróciłyśmy około godziny 21:00 …

               

                                  

                                

                                 

                                  

          • TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ
            • TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

            • W tygodniu od 20.11 do 24.11 w szkole odbyły się różnorodne warsztaty, spotkania, gry, zabawy i prelekcje dotyczące tematów edukacji globalnej. Uczniowie mogli zapoznać się z zagadnieniami zmian klimatycznych, z celami zrównoważonego rozwoju na świecie, z problemem dostępu do edukacji w krajach globalnego południa. Mogli zobaczyć jak bawią się dzieci afrykańskie i usłyszeć bajki czytane dzieciom z Afryki. Na I piętrze każdy mógł zapoznać się z tematem „Woda- źródło życia”

              Tydzień Edukacji Globalnej (PONIEDZIAŁEK) 20.11.  rozpoczął się  „Kiermaszem misiowym”, z którego dochód przekazany został na koce i poduszki dla dzieci podopiecznych Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Kiermasz odbył się tylko i wyłącznie dzięki hojności rodziców uczniów naszej szkoły i wszystkim, którzy wsparli go kupując misia. Kiermasz pokazał, że „drugie życie” dane przedmiotom ma wartość, o której nie powinniśmy zapominać.

              Dnia 21.11. (WTOREK)  uczniowie z wybranych klas (5a, 5b, 6c, 7cd) wzięli udział w grze szkolnej „Poskramiacze globalnych wyzwań”. Gra polegała za zmierzeniu się z 4 zadaniami dotyczącymi kwestii globalnych: 1) ograniczony dostęp do edukacji, 2) słaby dostęp do wody pitnej, 3)  uchodźstwo, 4) nieodpowiedzialna konsumpcja.  Każde stanowisko zostało przygotowane pod kątem jednego problemu globalnego.

              Uczestnicy odwiedzając każde stanowisko mieli do wykonania  niełatwe zadania. Zespoły musiały wykazać się sporą wiedza podczas poskramiania globalnych wyzwań, za które otrzymywali litery do hasła.  Zebrane litery pomagały w jego odgadnięciu. Poprawne hasło to : ” Globalnie odpowiedzialni”. 

              Gra umożliwiła uczestnikom pogłębianie wiedzy i zapoznanie się ze sposobami redukowania negatywnych skutków globalnych wyzwań i z pewnością przyczyni się do świadomej konsumpcji.

              Wtorek to także dzień BAJEK AFRYKAŃSKICH DZIECI. Zajęcia miały na celu zapoznać dzieci z afrykańskimi bajkami, a także przybliżyć im postacie ich kolegów z Afryki.Dzieci wysłuchały bajek ze zbioru „26 bajek z Afryki”, których głównymi przesłaniami było:  „razem możemy więcej”, „mały dar okazuje się wielkim darem”, czy „dobro wywołuje dobro”. Dzieci przedstawiały opowieść o pięciu ptakach z Ghany i tańczyły afrykański pląs. Narysowały portret współczesnego afrykańskiego chłopca, wymyśliły dla niego ubranie. Zastanawiały się, czy afrykańskie dzieci noszą buty? Na koniec pobawiły się tak, jak bawią się dzieci z Togo w „Kto mnie pogłaskał?”. Dzięki tym, zajęciom przybliżyliśmy dzieciom ich kolegów z innego, ciekawego kontynentu.

              22.11. (Środa) to dzień Marnowania Żywności. Uczennice drugich klas gimnazjum przeprowadziły prelekcje w klasach o przyczynach i skutkach marnowania żywności. Doradzały, w jaki sposób dbać o to, aby żywność nie marnowała się:

              - planować posiłki,

              - przygotowywać listy zakupów,

              - prawidłowo przechowywać produkty spożywcze,

              - nie nakładać zbyt dużych porcji posiłków,

              - sprawdzać daty ważności kupowanych produktów,

              - kreatywnie wykorzystywać resztki,

              - dzielić się z innymi.

              Kolejny dzień tygodnia był dla uczniów klas najmłodszych wspaniałą przygodą. Dzień stojący pod hasłem: A  JAK  TY  SIĘ BAWISZ? zabawy dzieci z Afryki, Ameryki  Południowej oraz  Azji. Uczniowie nie tylko wędrowali palcem po mapie świata wskazując wybrane państwa z Afryki, Ameryki Południowej i Azji tj. Zambię, Ghanę, Algierię, Boliwię, Nepal, czy Mongolię. Uczniowie obejrzeli prezentacje wybranych państw, poznali środowisko przyrodnicze i społeczne … a pytaniom nie było końca.Dzieci na szkolnym korytarzu wspólnie uczestniczyły w zabawach, takich jak m.in.: Nchuba (podrzucanie kamyczków), Bit Mat Bad De (łapanie gęsi z zawiązanymi oczami), Kelereng (kulki), Abhumil (rzucanie do owoców). Zajęcia zakończyła praca plastyczna_ flagi wybranych państw Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji.

               

              Dnia 23 listopada w ramach Edukacji Globalnej w szkole obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które pomogły im poczuć, posłuchać  zobaczyć świat z perspektywy osób doświadczających różnych trudności, np.: niedowidzących, autystycznych, z Zespołem Aspergera, z zaburzeniem równowagi itp. Uczniowie w zaciemnionych okularach szukali szczegółów na ilustracjach, odpowiadali na pytania w pomieszczeniu przepełnionym dźwiękami otoczenia i muzyką, próbowali dojść do celu po wyznaczonej trasie z zamkniętymi oczami, rozpoznawali przedmioty mając na rękach narciarskie rękawice, rozwiązywali krzyżówkę. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli dzięki informacjom zamieszczonym na górnym korytarzu dowiedzieć się więcej na temat osób z  Zespołem Aspergera, Autyzmem i Zespołem Downa. Wszyscy mogliśmy kolejny raz zdać sobie sprawę z tego jak jesteśmy do siebie podobni i jak pięknie się różnimy:)

              W piątek 24.11. ramach zajęć z edukacji globalnej została przygotowana wystawa „Woda źródło życia”, na której uczniowie mogli dowiedzieć się i poczytać o skutkach niedoboru wody w ludzkim organizmie, zanieczyszczeniach wody oraz problemu wielu krajów z dostępem do wody pitnej. Ilustracje prezentowały kraje które zapadają na choroby z powodu picia brudnej wody. Uczniowie z klas 5abc w swoich plakatach przedstawiali rolę wody w środowisku oraz jak ważne jest nią mądre gospodarowanie. Wystawa oraz plakaty miały na celu uświadomienie uczniom iż konieczne jest oszczędzanie wody

              24 listopada w piątek odbyło się w naszej szkole Globalne Koło Fortuny. W czasie Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie naszej szkoły zdobywali informacje dotyczące edukacji globalnej zaprezentowane na roll’upach na korytarzach, w gablotach tematycznych. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych Klasy 4-6 i 7 i klasy II - III gimnazjum.

              Wyniki konkursu "Globalne koło fortuny"

              Kategoria kl.4-6:
              I miejsce 4c (27 punktów)
              II miejsce 5c (25 punktów)
              III miejsce 6b (22 punkty).

              Kategoria kl.7 i gimnazjum:
              I miejsce 7c (27 punktów)
              II miejsce 7d (19 punktów)
              III miejsce 2b gimnazjum (17 punktów).

              Gratulujemy!

              W szkole ogłoszony został także konkurs na „Eko – strój” . Strój można było wykonać z materiałów ekologicznych lub surowców wtórnych. Należało wykonać zdjęcie i przesłać je na adres  edukacjaglobalna5@gmail.com . W tym konkursie najlepsza okazała się Wiktoria Walicka z klasy VII d . Patrząc na jej propozycje,  nabieramy przekonania, że we wszystkim wyglądać można elegancko i subtelnie. Gratulujemy!

              Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole był ciekawym wyzwaniem dla tworzących go nauczycieli, ale także wspaniałą przygodą dla uczniów naszej szkoły. Wszyscy dowiedzieliśmy się, że nikt nie powinien przechodzić obojętnie obok globalnych wyzwań, każdy z nas bowiem może przyczynić się do walki z ich negatywnymi skutkami. Nasi uczniowie stali się zespołem, który z zaangażowaniem działał w przestrzeni współzależności globalnych.