• Pożegnanie gimnazjum 2017

• 23.06.2017

20 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania klas trzecich gimnazjum.  Z tej okazji tegoroczni absolwenci "Piątki" wraz z wychowawcami przygotowali autorski, uroczysty apel pt. „Rajska wyspa, czyli wakacje z przymrużeniem oka” . Sam tytuł wskazuje już, że występ miał charakter humorystyczny. Z przymrużeniem oka potraktowane zostały zarówno przedmioty szkolne, jak i nauczyciele. Uczniowie udowodnili, iż szkoła przez nich widziana nie jest nudna. Teksty streściły dotychczasowy przebieg edukacji występujących oraz zmiany, które zaszły w ich głowach. Komediowe były również piosenki w wykonaniu: Aleksandry Prożych, Klaudii Szczęśniak, Pawła Winka, Kacpra Jończaka oraz Jakuba Głodka, a  dopełnił je chór utworzony z młodych „artystów”. Całość stylizowana była na luźną rozmowę między uczniami i tubylcami, ponieważ klasy „uciekły” na rajską wyspę. Nie zabrakło jednak i momentu do płaczu. Koniec przedstawienia dopełnili bowiem Anna Michalik i Gabriel Dobrzycki oraz ułożona przez nich przemowa. Mała ona charakter bardzo podniosły. Absolwenci przekazali w ten sposób podziękowania dla wszystkich, którzy towarzyszyli im przez lata spędzone w gimnazjum. Każdy pracownik szkoły znalazł w niej coś skierowanego wprost do niego. Był to chyba najsmutniejszy moment całego apelu, ponieważ publiczność oraz sami gimnazjaliści zrozumieli, że „To już jest koniec, nie ma już nic, jesteśmy wolni, możemy iść”, a wszystkie lata spędzone w tym budynku zostaną już na zawsze w ich głowach.

Klaudia Szczęśniak

• BEZPIECZNE WAKACJE

• Mija kolejny rok szkolny, a wraz z nim czas wytężonej nauki, czas małych i dużych sukcesów, czas podejmowania nowych wyzwań.  Nadchodzą wakacje! Ważne, by spędzić je miło, radoścnie, a co najważniejsze bezpiecznie. Najmłodsi uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem wychowawcy pani Ingi Skwarcan oraz pani Justyny Misior przygotowali dla dzieci z klas I – III przedstawienie pt. „Bezpieczne wakacje”.  Widzowie z klas I – III dowiedzieli się,  jakie zagrożenia czekają na nich w czasie lata i jak ich się ustrzec,  aby wszyscy wrócili w nowym roku zdrowi i wypoczęci.  Podczas apelu zostały wręczone wszystkim uczniom z klasy „O” dyplomy i upominki za udział w programie „Zdrowe śniadanie”, którego celem było uświadomienie dzieciom, iż śniadanie to najważniejszy posiłek dnia,  a wzbogacony witaminami w postaci warzyw, owoców i naturalnych soków daje podwójną siłę. Wyróżnienie otrzymali Gabrysia Urbańska oraz Bartłomiej Makowski, którzy do szkoły codziennie przynosili zdrowe śniadanie. Uczniowie wiedzą, że śniadanie to zastrzyk energii na dobry początek dnia.

• PROGRAM "OWOCE I WARZYWA W SZKOLE"

•                  To już kolejny rok,  w którym nasi uczniowie z klas 0-III biorą udział w programie „Owoce i warzywa w szkole”. W każdym semestrze bieżącego roku szkolnego przez 10 tygodni uczniowie otrzymywali 22 porcje owocowo-warzywne. Porcja składała się z jednego owocu i jednego warzywa lub soku owocowego. W  naszej szkole w ramach programu „Warzywa i owoce w szkole” pod kierunkiem wychowawców i koordynatora akcji pani Justyny Misior  uczniowie brali udział w wycieczkach agroturystycznych, podczas których mogli zdobyć wiedzę na temat właściwości odżywczych warzyw, uprawy, pielęgnacji i zbiorów. W klasach przeprowadzono lekcje na temat: „Rola owoców i warzywa w życiu człowieka”.

Dla klas 0 – III został zorganizowany  konkurs plastyczny na plakat pt. „Żyjmy zdrowo”,  w którym I miejsce zdobyła klasa 3b (wychowawca pani Justyna Kałaska) z hasłem przewodnim „Jedź warzywa i owoce wstąpią w Ciebie super moce”,  II miejsce klasa 3 a (wychowawca pani Urszula Baran) z myślą przewodnią  „Jedz warzywa, mieszaj kolory to będziesz zdrowy, a nie chory”,  III miejsce klasa 2 a pod kierunkiem wychowawcy pani Beaty Muchy z hasłem „Zdrowie”.

W klasach uczniowie samodzielnie przygotowali sałatkę owocowo – warzywną. Wspólnie z nauczycielami na przerwach spożywali owoce i warzywa otrzymywane w szkole.  Z okazji Dnia Dziecka dla uczniów klas 0-III  przez koordynatora został zorganizowany quiz wiedzy o owocach i warzywach pt. „Żyjmy zdrowo – kolorowo”. Dzieci wykonały pracę plastyczną „owoce” i eksponowały ją na drzewach owocowych.

Udział uczniów w programie „Owoce i warzywa w szkole” oraz w wielu działaniach edukacyjnych zmienia pozytywnie nastawienie dzieci do spożywania owoców i warzyw.

• NOC BIBLIOTEK

•          Dnia 3 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli  udział niezwykłym happeningu promującym czytelnictwo  pt.” Noc bibliotek”.Tematem przewodnim tegorocznej edycji  stała się postać detektywa. Nasi uczniowie przygotowali się specjalnie do tej  misji, przebierając się za znane postacie ze świata kryminalnego. Mali detektywi udali się do Biblioteki Pedagogicznej, by sprawdzić się w tej trudnej roli.  Już pierwsze zadanie – narysowanie mapy Biura Detektywistycznego Mai i Lassego- okazało się zadaniem bardzo łatwym. Następnie grupa detektywów szyfrowała wiadomości dla grupy przeciwników. Po zabawie udaliśmy się na Skwerek, gdzie aktorzy z Teatru Rękawiczka czytali książkę pt.”Biuro Detektywistyczne Mai i Lassego”. Po relaksie przy książce przyszedł czas na rozruszanie kości. Wszyscy uczestnicy wspólnie zatańczyli Belgijkę. Ostatnim punktem było wspólne obejrzenie filmu pt.” „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Akcja z pewnością zachęciła małych detektywów do przeczytania pozostałych 23 części przygód Mai i Lassego.