• SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

• Dnia 9 listopada  2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszyscy uczniowie ubrani byli na galowo oraz mieli przypięte kotyliony. Na trzeciej godzinie lekcyjnej starsze klasy zebrały na małej sali gimnastycznej,  by wysłuchać pieśni patriotycznych śpiewanych przez kolegów i koleżanki. Po tym jak wszystkie klasy zaśpiewały już przygotowane pieśni, wszyscy wstaliśmy i wspólnie odśpiewaliśmy  ,,Rotę''.  Następnie dołączyliśmy do młodszych klas, które już czekały na nas na naszej nowo wybudowanej hali, by wspólnie z całą Polską o godzinie 11:11 wykonać  wyjątkową pieśń-hymn naszego pięknego kraju. Cała uroczystość została uwieczniona na pamiątkowych zdjęciach. Jesteśmy dumni z tego, że stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości mogliśmy świętować wspólnie w naszej szkole.

Zuzanna Maszkiewicz klasa 6a

• FESTYN ZDROWIA

• Dnia 31 października, cała  społeczność szkolna wzięła udział w Festynie Zdrowia, który zajmuje ważne miejsce w kalendarzu imprez i  uroczystości szkolnych naszej szkoły. Uczniowie podzieleni na grupy uczestniczy w różnorodnych zajęciach przygotowanych przez naszych nauczycieli  wychowania fizycznego i Powiatową Straż Pożarną z Garwolina. Pierwszym punktem programu było udział w wykładzie na temat zagrożeń zatrucia czadem, który bezwonny i bezbarwny niepostrzeżenie powoduje omdlenia i utratę życia. Następnie uczniowie  mogli zmierzyć swoje BMI i dowiedzieć się,  jak dbać o swoje ciało i jak się odżywiać, by być silnym i zdrowym. Odbyły się również zajęcia praktyczne: jak układać ofiary wypadków  i jak udzielać pierwszej pomocy. Ostatnie warsztaty okazały się najważniejsze, ponieważ uświadomiły uczestnikom zajęć potrzebę udzielania pomocy każdemu poszkodowanemu. Uczniowie dowiedzieli się , że  nie wystarczy wezwać karetki do ofiary wypadku.  Aby zwiększyć szanse na przeżycie,  należy również udzielić jej pomocy np. wykonując masaż serca.  Uczestnictwo w zajęciach z pewnością podniosło świadomość uczniów dotyczącą wartości życia i potrzeby jego ratowania.

• PASOWANIE NA UCZNIA

• Zgodnie z  tradycją Szkoły Podstawowej nr 5 im. J. Korczaka, dnia 5 października 2018r. odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Gdy zegar wybił godzinę 10.00 i wszystkie krzesła zostały zajęte, mistrz ceremonii, pan dyrektor  Jacek Zowczak powitał przybyłych gości:rodziców, uczniów i nauczycieli. Szczególnie gorąco powitał bohaterów uroczystości – trochę przestraszonych uczniów klasy I. Uroczystość zaczęła się od odśpiewania hymnu szkoły i złożenie ślubowania przez pierwszaków. Pasowanie wielkim ołówkiem było potwierdzeniem przyjęcia najmłodszej dziatwy do szkolnej rodziny. Uczniowie z dumą prezentowali otrzymane  dyplomy. Odprężeni i uśmiechnięci przyjmowali życzenia i prezenty. Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Szkoda, że uroczystość Ślubowania zdarza się tylko raz w roku. Z niecierpliwością odliczamy dni do kolejnej…