• ZIELONA SZKOŁA

• 3 września wyjechaliśmy na Zieloną Szkołę. Podczas wycieczki trwającej sześć dni zwiedziliśmy wiele miejsc,  lecz postanowiłyśmy opisać cztery miasta,  które uważamy za najciekawsze.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był  Sandomierz. Weszliśmy tam na Bramę Opatowską, z której widać było piękny krajobraz Sandomierski. Następnie chodziliśmy po Podziemnej Trasie Turystycznej w Sandomierzu. Następnie byliśmy na warsztatach podczas których pewien pan pokazywał nam dawne zbroje oraz bronie. Gdy wyszliśmy z zajęć pani przewodniczka opowiedziała nam o serialu ,,Ojciec Mateusz”,  dzięki któremu miasto zyskało wielu turystów. Następnie wszyscy poszliśmy na obiad do restauracji i hotelu ,,Pod ciżemką”.
              	Drugim równie pięknym miejscem,  gdzie mieliśmy nocleg był Rymanów Zdrój. Miasto założone w 1872 roku Przez  Annę i Stanisława Potockich. Anna Potocka zapisała w swoim testamencie,  aby wszystkie źródła z wodami  leczniczymi mogli pić ludzie za darmo. Za swojego życia znalazła trzy takie źródła i każde z nich nazwała, dzięki czemu powstała ,,Klaudia” ,,Tytus” oraz ,,Celestynka”. Chodziliśmy  również na spacery po mieście,  podczas których dowiedzieliśmy się różnych informacji. Byliśmy tam na ścieżce zdrowia na dwugodzinnym spacerze.
              	Trzecim pięknym miastem był Sanok,  a szczególnie skansen,  który zwiedzaliśmy. Mieliśmy przewodnika,  który miał klucze do domków i innych budynków,  dzięki czemu obejrzeliśmy wiele interesujących miejsc.
              	Czwartym miastem była Solina. Na początku płynęliśmy statkiem po Solinie. Rejs trwał około godzinny. Następnie byliśmy w największej Pplskiej elektrowni wodnej. Byliśmy w miejscu,  w którym niezależnie od pory roku i pogody była ta sama temperatura. Przechodziliśmy też nad elektrownią wodną,  po czym kupowaliśmy pamiątki na straganach. Te miejsca uważamy za najbardziej interesujące i godne polecenia.

Maja Rusak i Dominika Walkiewicz z klasy 7c

• WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI LEŚNIEJ

• We wtorek 11 września 2018 r. dwie klasy piąte wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Leśniej w Celestynowie. Budynek otwarto w 2009 r. w celu upowszechniania wśród dzieci i młodzieży wiedzy i lesie, gospodarowania zasobami natury, racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z wszystkich darów natury.

Centrum wyposażone jest w udźwiękowioną ekspozycję, dzięki której dzieci mają szansę z bliska przyjrzeć się i usłyszeć zwierzęta leśne. Ponadto Centrum posiada laboratorium biologiczne, gdzie obserwuje się mikroskopową budowę roślin i zwierząt. Sala edukacyjna wyposażona jest w także w walec obrotowy służący nauce gatunków drzew leśnych. Miejsce to położone jest na terenie dawnej szkółki leśnej w otoczeniu pięknego drzewostanu dębowego.

Podczas spaceru po lesie spotkaliśmy żmiję zygzakowatą, ale niestety nikomu nie udało się zrobić jej zdjęcia. Pani przewodnik oprowadzając nas po lesie pokazywała nam ciekawe miejsca: np. norę dzika, budkę nietoperzy, w której mieści się aż ich 40!  Celestynowskie lasy, jak również samo centrum, jest fantastycznym miejscem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Wróciliśmy zmęczeni,  ale zadowoleni.

Laura Sterna klasa 5a

• KOLEJNE ZWYCIĘSTWO WIKTORII PIORUN

• Na IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Talentów „Golden Talent in Golden Prague” w Pradze, który trwał od 8 do 12 lipca Wiktoria  Piorun wykonała dwie piosenki: „Boskie Buenos” oraz „Jeszcze się tam żagiel bieli”, za co zdobyła II miejsce w kategorii Pop-Jazz (11-13 lat). Otrzymała też nagrodę specjalą - zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal „Transylvanian Stars” w Rumunii, który odbędzie się w październiku tego roku.

Gratulujemy!

• ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO