• Aktualności

      • GRANTY OŚWIATOWE

      • Projekt złożony we wrześniu ku zaskoczeniu autora i koordynatorów poszczególnych grup zadaniowych, otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miasta i już niebawem zostanie zainicjowany w szkole.

       Zakłada on zaangażowanie uczniów klas 4-8 SP - wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz z Samorządu Uczniowskiego w cyklicznie odbywające się spotkania pozalekcyjne na terenie SP nr 5.

       Działania uczniów przyczynią się do powstania na terenie placówki, tj. na II piętrze szkolnego korytarza strefy morskiej, która poza atrakcyjnym miejscem relaksu będzie także strefą interaktywnej nauki.

       Przestrzeń tę dopełnią elementy wytworzone przez uczniów pracujących nad drugim grantem i razem wykreowany zostanie korytarz, na którym będzie można nie tylko wypocząć (ułożyć pozycję ciała horyzontalnie), ale także pograć, poobserwować, dotknąć i usłyszeć.  Pobudzając zmysły: wzroku, słuchu i dotyku, każdy będzie mógł zatopić się w chwili tu i teraz. Chwile sprawią, że uczeń zapomni o czekających go kartkówkach i sprawdzianach, popłynie z nurtem morskich fal i się zrelaksuje.

       Wydzielona strefa będzie przestrzenią od uczniów dla uczniów i pozwoli wszystkim w miłym dla zmysłów morskim klimacie spędzać nie tylko przerwy, ale także czas przed zajęciami i po nich. Projekt da możliwość na poznawanie, eksperymentowanie i doświadczanie. Uczniowie odkryją nie tylko skarby drzemiące w nich samych, ale uświadomią sobie, że Bałtyk to skarb, o którym warto się uczyć by o nim  mówić.

       Szkolna społeczność zostanie zaproszona na huczne otwarcie strefy w maju. Uczniowie z grupy humanistycznej zachęcą uczniów do korzystania z tego miejsca i zaproponują  sposoby spędzania  tam czasu (wystąpienie słowno-muzyczne).

       Dzięki projektowi zaistnieje w naszej szkole duch współpracy, budowania relacji, wzmacniania siebie i budowanie własnego otoczenia. Uczniowie nabiorą przekonania, że tylko działanie, aktywność, rozmowa dają szansę na to, aby mały krok (udział w projekcie) stał się krokiem siedmiomilowym

       Już dziś zapraszają do współpracy nauczyciele:

       Panie

       Paulina Piechocka

       Wioletta Gurzkowska

       Magdalena Kowaluk

       Magdalena Mucha

       Anna Fal

       Jolanta Kałaska

       Anna Piorun

       Dorota przybysz-Masny

       Anna Zalewska

       Ewa Polańska-Rękawek

      • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - GRUDZIEŃ 2022

      • INFORMATYKA

       Od projektu do maszyny: w grudniu postanowiliśmy wykonać model, który będzie poruszał się. Wybór padł na wiatraczek, który był wprawiany w ruch za pomocą korbki. Energię do niego przenosiły tryby. Projekt okazał się dużym wyzwaniem z uwagi na problemy z luzem i dopasowaniem części. Okazało się, że istotnym problemem jest również kształt ząbków, które mogły się zacinać przy obrocie koła. To była ciekawa lekcja mechaniki i projektowania.

       W czasie, gdy zmagaliśmy się z wiatrakami - wydrukowaliśmy pomoc do nauki matematyki dla młodszych klas, pozwalającą na wizualizację tematu objętości.

       TECHNIKA

       W ramach projektu Laboratoria Przyszłości w klasach 5 realizowaliśmy zajęcia, na których uczniowie poznawali technikę tkania. Zajęcia realizowane będą również w miesiącu styczniu.

       KÓŁKO INFORMATYCZNE I FOTOGRAFICZNE

       Na zajeciach koła fotograficznego nakręciliśmy filmiki z życzeniami świątecznymi a następnie na kółku informatycznym tworzyliśmy filmy z wykorzystaniem programów Edytor Wideo, Movie Maker a także aplikacji Power Point. Film z życzeniami został przesłany do wszystkich nauczycieli oraz rodzicówz klasy VIa.

       FILM Z ŻYCZENIAMI

        

       FIZYKA I CHEMIA

       Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia doświadczeń chemicznych w świecie wirtualnym. W grudniu uczniowie wykonywali na lekcji następujące doświadczenia:

       - otrzymywanie soli w klasach 8

       - reakcja zobojętniania i reakcje strąceniowe.


       Uczniowie powtarzali i utrwalali wiadomości z chemii z następujących zagadnień: budowa, nazewnictwo, otrzymywanie soli. Poznali pierwsze metody otrzymywania soli. Korzystając z monitora oglądaliśmy filmy z doświadczeń, animację dysocjacji soli i  ćwiczyliśmy pisanie reakcji chemicznych.

       W klasach 7 uczniowie oglądali na monitorze multimedialnym filmy i animacje dotyczące  wiązań chemicznych i budowy atomu. Również na lekcji fizyki w ramach otrzymanych pomocy edukacyjnych Multimedialne pracownie+Plansze - fizyka uczniowie mogli utrwalać poznany materiał na platformie edukacyjnej ,, Dzwonek.pl wykonując zadania utrwalające poznany materiał. Uczniowie utrwalali poznany materiał z działu ,,  Elektrostatyczność, oraz w 7 klasie z działu ,,Niektóre właściwości fizyczne ciał  oraz ,, Ruch prostoliniowy jednostajny”  Wykorzystując monitor multimedialny mogliśmy oglądać doświadczenia z ruchu jednostajnego, ruchu jednostajnego przyśpieszonego oraz opóźnionego.

       KLASA III

       W klasie 3d wykorzystywałam wizualizator podczas zajęć z edukacji matematycznej przy wprowadzaniu odcinków równoległych i prostopadłych oraz przy odmierzaniu długości odcinka. Również podczas zajęć z edukacji technicznej przy użyciu wizualizatora przedstawiałam dzieciom poszczególne etapy wykonywania pracy.

        

       Katarzyna Przybysz

        

      • BIAŁA SZKOŁA - MURZASICHLE 2023

      • W dniach 9-14 stycznia 2023 r. uczniowie klas Va, VIa, VIIIa, VIIIc i VIIId uczestniczyli w Białej Szkole w Murzasichle koło Zakopanego. W czasie pobytu uczniowie doskonalili umiejętność jazdy na nartach. Jeździliśmy na górkach w Bukowinie Tatrzańskiej (stok Rusiński), Małym Cichym, Białce Tatrzańskiej oraz nocna jazda w Małym Cichym. Atrakcją były  stoki w Białce w której jest wiele tras i każdy mógł wybrać górkę odpowiednią do swoich umiejętności. Po zajęciach narciarskich poznawaliśmy zwyczaje, obrzędy, tradycje górali zamieszkujących Zakopane. Tym razem uczyliśmy się robić oscypki uczestnicząc w warsztatach wykonywania oscypków. Relaksowaliśmy się w termach Bania w Białce Tatrzańskiej. Zwiedzając Zakopane podziwialiśmy Kościółek „Jaszczurówka”, Nosal, Wielką Krokiew, Gubałówkę, cmentarz „Na Pęksowym Brzysku” a także Sanktuarium na Krzeptówkach. Będąc w Zakopanem nie mogliśmy pominąć Krupówek, gdzie zakupiliśmy pamiątki a także oscypki. Tym razem mogliśmy na żywo oglądać kwalifikcje Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Mieliśmy również ognisko z pieczeniem kiełbasek. 14 stycznia  wróciliśmy do Garwolina. Wyjazd był bardzo udany i wszyscy już planują BIAŁĄ SZKOŁĘ w następnym roku. Oczywiście niektórzy już w nowej szkole.