• Aktualności

      • SIUP już jest!

      • Numer 3 (70) - świąteczny. A w nim możemy przeczytać o:

       • aktualnościach szkolnych i sportowych
       • apelu wielkanocnym i wielkanocnych zwyczajach
       • pierwszym dniu wiosny
       • wycieczkach
       • zabawie karnawałowej

       Nie zabraknie również działu humor i rozrywka. 

       Zapraszamy do lektury: [pobierz wersję PDF]

      • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - MARZEC 2023

      • KÓŁKO INFORMATYCZNE I FOTOGRAFICZNE

       W marcu uczniowie kółek informatycznych i fotograficznych poznali zasady drukowania na drukarce 3D. Szukali w Internecie gotowych projektów do druku a także sami wykonali pierwsze projekty przy pomocy Paint-a 3D.

       Wspólnie wydrukowaliśmy:

       - rybki oraz obrazek latarni i statku (do strefy Bałtyku),

       - gwizdki, które mogą służyć podczas różnych zajęć a w szczególności na wych. fizycznym,

       - model wody na zajęcia chemiczne,

       - przybory kreślarskie na matematykę,

       - tarcza SP5 Garwolin,

       - zabawki (samochodzik)

       - przedmioty użytkowe: filiżanka, 2 wazony, świecznik, 2 pojemniki na igły.

       KÓŁKO INFORMATYCZNE

       W marcu poznaliśmy serwis https://www.thingiverse.com/ gdzie internauci z całego świata dzielą się stworzonymi przez siebie modelami przedmiotów całkowicie za darmo. Następnie każdy mógł wykonać i wydrukować wymyślony przez siebie projekt. Wraz ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi postanowiliśmy spróbować sił w projektowaniu ozdób wielkanocnych.

       TECHNIKA

       W miesiącu marcu 2023 roku klasy 4- 6 i nie tylko miały możliwość korzystania z zakupionego  sprzętu w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.  Tym razem uczniowie wykorzystali pistolety do klejenia na gorąco by ozdobić swoje kartki i ozdoby wielkanocne. Większość prac przeznaczona była na kiermasz wielkanocny. Zebrane pieniążki zasilą Strefę Morską, która powstaje w naszej szkole.Wszystkim za udział serdecznie dziękujemy.

       MATEMATYKA

       Wizualizer - rysowanie i mierzenie kątów - klasą 4a

       Figury magnetyczne - poznawanie własności wielokątów - klasa 5

       CHEMIA, FIZYKA

       Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia doświadczeń chemicznych w świecie wirtualnym. W miesiącu marcu  uczniowie wykonywali na lekcji następujące doświadczenia :

       - potwierdzenie prawa zachowania masy

       - spalanie siarki węgla i magnezu

       - badanie właściwości etynu.

       Uczniowie powtarzali i utrwalali wiadomości z chemii z następujących zagadnień: budowa, wzory, nazewnictwo węglowodorów, wiązania i reakcje chemiczne oraz gazy.  Korzystając z monitora oglądaliśmy filmy i doświadczenia dotyczące węglowodorów, wiązań chemicznych oraz powietrza. Ćwiczyliśmy pisanie reakcji chemicznych.

       Również na lekcji fizyki w ramach otrzymanych pomocy edukacyjnych Multimedialne pracownie+Plansze - fizyka uczniowie mogli utrwalać poznany materiał na platformie edukacyjnej ,, Dzwonek.pl wykonując zadania utrwalające poznany materiał. Uczniowie utrwalali poznany materiał z działu ,, Siły w przyrodzie oraz ,,O prądzie elektrycznym. Wykorzystując monitor multimedialny mogliśmy oglądać doświadczenia z oddziaływań ciał, siły wypadkowej i równoważącej, pierwszej i trzeciej zasady dynamiki Newtona oraz zagadnienia związane z prądem elektrycznym.