• Aktualności

          • ADRIAN KĘDER - STYPENDYSTA MAZOWIECKIEGO PROGRAMU STYPENDIALNEGO
            • ADRIAN KĘDER - STYPENDYSTA MAZOWIECKIEGO PROGRAMU STYPENDIALNEGO

            • ADRIAN KĘDER - STYPENDYSTA MAZOWIECKIEGO PROGRAMU STYPENDIALNEGO

              W roku szkolnym 2022/2023 była realizowana ósma edycja „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”. Program Stypendialny Województwa Mazowieckiego jest ważnym narzędziem promocji talentów i rozwoju potencjału młodych ludzi z całego regionu, a także motywacją do dalszej nauki.

              Nazywam się Adrian Kęder. Jestem absolwentem szkoły podstawowej nr. 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie oraz dwukrotnym laureatem Stypendium ,,Marszałka” Województwa Mazowieckiego.                                                                                                                                                                Rok szkolny 2022/2023 dobiegł końca, a w nim moje uczestnictwo w tym projekcie, dlatego chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na ten temat.

              W tej edycji programu wybrałem język angielski jako przedmiot rozwijający kompetencje kluczowe, pod nadzorem pani Marii Borkowskiej. Moim celem jest doskonalenie umiejętności języka angielskiego, aby płynnie porozumiewać się z innymi ludźmi. Moje ambicje nie ograniczają się jedynie do opanowania gramatyki oraz poszerzenia słownictwa, ale także pragnę poznać kulturę anglojęzyczną.

               

              W ramach stypendium przygotowałem dwie prezentacje, quiz oraz gazetkę szkolną, którą przedstawię poniżej.

              FASHION IN THE 20th CENTURY

              Prezentacja przedstawia ewolucje mody w ciągu ostatniego stulecia. Jest to intrygująca podróż, która przedstawia trendy, panujące w tamtych czasach. Z całą pewnością znajdziemy tam ikoniczne zdjęcia ubrań i informacje dotyczące nich. Jest to idealne miejsce dla „fashionistów”.

               

              THE QUEEN ELIZABETH II

              Prezentacja przedstawia biografię, wczesne dzieciństwo, małżeństwo, przebieg koronacji, a także pogrzeb Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Bez wątpienia znajdziemy tam ciekawostki, a również słowniczek, który wyjaśnia znaczenia trudniejszych wyrazów. Czy wiedziałeś/aś, że ulubiony lakier do paznokci królowej Elżbiety II pochodził z polskiej firmy ESSIE albo odwiedziła ponad 115 krajów na całym świecie, bez okazywania paszportu? Jeśli to Cię zainteresowało, zapraszam do oglądania.

              GAZETKA SZKOLNA O KRÓLU KAROLU III

              Gazetka szkolna poświęcona królowi Karolowi III przedstawia biografię, jego panowanie, ciekawostki, zainteresowania, ulubione potrawy oraz przebieg koronacji. Gazetka jest odpowiedzią dla czytelników, którzy są zainteresowani historią nowego władcy Wielkiej Brytanii. Czy wiedziałeś/aś, że Karol urodził się 14 listopada 1948 roku, o godzinie 21:14 w pałacu Buckingham, w czasie, gdy jego tata grał w squasha?

               

              KONKURS „THE BIG CHALLENGE”

              Wziąłem udział w tym konkursie. Celem „The Big Challenge” jest promowanie nauki języka angielskiego w formie zabawy pedagogiczno-edukacyjnej. Pierwszy konkurs The Big Challenge odbył się we Francji w 1998 roku. Sprawdza on bowiem wiedzę językową w zakresie kultury, historii, tradycji krajów anglojęzycznych.                                                                                                                                         

              QUIZ O ŚWIĘTACH BOŻEGO NARODZENIA W UK
                                                                                                                                                                                                                           Quiz przedstawia tradycje, potrawy i zwyczaje podczas Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Jest on interaktywny i został całkowicie wykonany na platformie WORDWALL. Quiz składa się z 10 pytań jednokrotnego wyboru.                                                       

              Link do quizu: QUIZ O ŚWIĘTACH BOŻEGO NARODZENIA W UK - Test (wordwall.net)                                         

               

              OBÓZ JĘZYKOWY DO ANGLII
              Podczas obozu językowego w Anglii miałem okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które pomogły mi poprawić swoje umiejętności językowe. Zajęcia były prowadzone przez angielskiego lektora w „terenie”. Zwiedziłem przed wszystkim Warner Bros. Studio Tour London, gdzie kręcone były wszystkie części filmu pt. „Harry Potter”. Kolejnym punktem wycieczki było miasto Oxford. W tym miejscu zobaczyłem New College, a także katedrę znajdującą się z jednym z uniwersytetów. Kolejnego dnia pojechaliśmy do nadmorskiego kurortu Brighton, gdzie zobaczyłem słynny Royal Pavilion. Jest to dawna rezydencja królewska w Brighton, która została przekształcona w muzeum. Podczas obozu były organizowane piesze wędrówki po Londynie, gdzie zobaczyłem Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Techniki, Greenwich z południkiem zero, Tower Bridge, rejs po Tamizie, Big Ben, czerwoną budkę telefoniczną, M&M's World. Miałem także okazje przejechać się słynnym dwupiętrowym autobusem - Double-Decker, a także londyńskim metrem – The Tube - najstarszym metrem na świecie, działającym już od 1863 roku.

               

          • EUROWEEK
            • EUROWEEK

            •        W dniach od 6 do 10 października jako jedna z chętnych uczniów klas siódmych miałam okazję uczestniczyć w specjalistycznym obozie szkoleniowym "EuroWeek – Szkoła Liderów".

                     Mieszkaliśmy przez ten czas w Długopolu Dolnym w hotelu Silesia. Naszymi opiekunami, którzy wymyślali plan na każdy dzień, byli Manuel z Péru i Nino z Gruzji – wolontariusze. Oprócz nich były z nami też trzy nauczycielki z naszej szkoły – pani Izabela Tudek, pani Jolanta Wójcik i pani Emilia Makaruk. Nie byliśmy tam jedyną szkołą – wraz z naszą "piątką" przybyli tam chętni uczniowie ze szkoły w Łambinowicach. Każdego dnia w hotelu mieliśmy serwowane trzy posiłki – śniadanie i kolację w formie bufetu oraz obiad. Według własnego wyboru byliśmy przydzieleni do pokojów z trzema lub czterema innymi osobami. Pokoje były przestronne i pod względem mebli miały wszystko, czego nam było potrzeba – łóżka, szafki, a nawet telewizory! Niestety za pilot trzeba było zapłacić, ale myślę, że nikt specjalnie się tym nie przejmował – było bowiem wiele zajęć w ciągu dnia, które sprawiały, że rozrywka w formie oglądania telewizji mogła się wydać zbędna. Skoro już o zajęciach mowa, mogę śmiało powiedzieć, że w ogóle nie były nudne! Wręcz przeciwnie – świetnie się na nich bawiliśmy.            Rano urządzaliśmy tańce na świeżym powietrzu, a po 20-tej – dyskotekę. Każdego wieczora był tzw. Night Show – robiliśmy w grupach parodie bajek Disneya, polskiej szkoły czy "Mam talent" (na których nieraz cała sala wybuchała śmiechem), opowiadaliśmy o Polsce wolontariuszom i dowiadywaliśmy się o innych krajach. Mieliśmy też okazję stworzyć własny festyn muzyczny i zdecydować, którzy wykonawcy się na nim pojawią, a także wycenić odpowiednio bilety – niektórzy wykazali się przy tym naprawdę wielką kreatywnością!

                    Ten, kto spóźnił się na zajęcia, dostawał "brutal karę" – często nie była ona jednak taka brutalna, wystarczyło po prostu zaśpiewać czy zatańczyć do wybranej przez jednego z opiekunów melodii. Niektórzy nawet próbowali specjalnie się spóźnić, twierdząc, że Euroweek bez "brutal kary" to nie Euroweek.

                    Jednak nie tylko zajęcia zajmowały nam dzień. Trzeciego dnia wyjazdu panie nauczycielki zorganizowały nam wycieczkę do Kłodzka, która okazała się dla każdego wielką przygodą. Mieliśmy okazję przejść podziemny labirynt pod twierdzą prowadzeni przez przewodnika, a niektórzy przeszli też tzw. krasnalem, czyli bardzo wąskim i niskim tunelem. Na szczęście nie musieliśmy nikomu pomagać w wyjściu, jak to żartobliwie zapowiedział przewodnik. Wycieczkę zakończyliśmy wyjściem na miasto, gdzie mogliśmy zaopatrzyć się w artykuły spożywcze.

                       Na koniec obozu wszyscy uczestniczyliśmy w Closing Ceremony, czyli uroczystym zakończeniu, kiedy to każdy z nas osobiście otrzymał od opiekunów certyfikat uczestnictwa w Euroweek w akompaniamencie gromkich oklasków koleżanek i kolegów. Była to dla nas wszystkich specjalna chwila, czas pożegnań, ale i triumfu – oto podołaliśmy wyzwaniu każdego dnia, udowadniając sobie samym i innym, że potrafimy pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupach.

                        Cały ten obóz był wspaniały. Muszę przyznać, że naprawdę wszystko trafiło w mój gust. Czułam się tam jak w domu. Aż chciałoby się ten pobyt przedłużyć, przeżyć jeszcze więcej dni z Nino i Manuelem, z naszymi nauczycielkami i ze znajomymi z innej szkoły... Ale niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Bądźmy jednak optymistyczni i miejmy nadzieję, że Euroweek jeszcze kiedyś się powtórzy – może nawet spotkamy się znów w podobnym składzie!

              Maria Zinkiewicz z klasy 7d

               

          • SUKCESY NASZYCH BIEGACZEK
            • SUKCESY NASZYCH BIEGACZEK

            • W środę 4 października w Siedlcach odbyły się Regionalne Biegi Przełajowe Szkół Podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały trzy niezwykle utalentowane zawodniczki, które dając z siebie wszystko, awansowały do kolejnego etapu sportowych zmagań.

              Ogromne gratulacje dla Lidii Czarneckiej za niesamowity finisz i zajęcie 1 miejscaw swojej kategorii wiekowej.

              Brawo dziewczyny, czekamy na więcej!