• "EspañaNoPica" po raz kolejny w naszej szkole!

• Dziś uczniowie klas 5d i 5c mieli okazję uczestniczyć w kolejnej prezentacji przygotowanej przez uczniów I liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Licealiści biorą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii", czyli inicjatywie, w której młodzież realizuje projekty społeczne, by uczyć się pracy w zespole i zarządzania. Projekt "EspañaNoPica", którego są autorami, w niezwykle ciekawy sposób zapoznaje z kulturą Hiszpanii. Dziś poza ciekawą prezentacją starsi koledzy przygotowali dla naszych uczniów prawdziwe wyzwanie - escape room! Rozwiązywanie łamigłówek, szukanie ukrytych wskazówek, zadania do wykonania na czas - wszystko to tak bardzo wciągnęło dzieci, że chyba po raz pierwszy w swojej karierze szkolnej żałowały, że zadźwięczał dzwonek ;)

Bardzo dziękujemy licealistom za wspaniałą lekcję i życzymy sukcesów, zaś wszystkich naszych uczniów, którzy nie mogli zobaczyć prezentacji, zachęcamy do odwiedzenia mediów społecznościowych EspañaNoPica!

• Ogłoszenie

• W związku ze znacznie wzrastającą liczbą dzieci pozbawionych właściwej opieki rodzicielskiej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Garwolinie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Szkolenie dla kandydatów do pełnienia tej roli rozpocznie się 25 maja 2024r., w związku z powyższym  prosimy o pilny kontakt w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz uzyskania wstępnej kwalifikacji.

Wszystkie osoby zainteresowane proszone są o bezpośredni kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, mieszczącym się w budynku Starostwa Powiatowego w Garwolinie, ul. Mazowiecka 26, tel. 25 682 43 19.

• AKCJA CARITAS - TAK POMAGAM!

• Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych nasze Szkolne Koło Caritas miało ręce pełne roboty .

Najpierw 8 i 9 marca wolontariusze stanęli w sklepach Lidl i Biedronka na zbiórce żywności pod hasłem "Tak, pomagam! Tym razem udało się zebrać nieco ponad 200 kg żywności, która została przekazana w całości do Paragialnego Zespołu Caritas przy parafii Matki Boskiej Czestochowskiej w Garwolinie.

Następnie SKC przystąpiło do kolejnej akcji charytatywnej. Do szkoły zgłosiła się pani Magdalena Szychowiak, kobieta, która pomaga osobom starszym w naszym rejonie. Ma pod swoją opieką 20 podopiecznych. Za zgodą naszej pani dyrektor przystąpiliśmy do akcji "Paczka dla seniora". Listę potrzebnych produktów spożywczych i chemicznych podzieliliśmy na 4 zestawy. Następnie ogłosiliśmy zbiórkę w szkole, do której bardzo licznie i chętnie zgłosili się rodzice, uczniowie, nauczyciele i nasze panie dyrektorki . Zainteresowanie akcją przeszło nasze naśmielsze oczekiwania, cel został osiągnięty z nawiązką . Niektóre produkty typu kiszonki, smalec, paszteciki czy gotowe dania w słoikach opiekunowie SKC zakupili z darów pieniężnych z innej akcji naszego Koła "Jałmużna Wielkopostna" .

Wszystkie produkty zostały przekazane pani Magdalenie Szychowiak, a my serdecznie i gorąco z całego serca dziękujemy wszystkim za okazanie dobroci i wsparcie nas w naszych działaniach.

• KONKURS JĘZYKOWY W ELBLĄGU

• Kiedy dziś większość uczniów brała udział w apelu wielkanocnym i zajęciach świątecznych, były w naszej szkole osoby, które mierzyły się z wielkimi emocjami i stresem. Trzy nasze uczennice - Maria Zinkiewicz z kl. 7d oraz Kinga Piechocka i Alicja Napora z kl. 7b - razem z nauczycielką j. angielskiego panią Emilią Makaruk wyruszyły w podróż do Elbląga. Dziewczynki zakwalifikowały się bowiem to finału Olimpiady Cambridge Challenge 2024, a dziś właśnie miał miejsce 1. etap finałowych zmagań. Bez względu na wynik, jaki osiągną, już teraz bardzo dziewczynom gratulujemy, gdyż znalazły się w finale razem uczniami szkół z wykładowym językiem angielskim, co znaczy, że dorównują im poziomem znajomości języka! Dla nas już zwyciężyły!

Nasze olimpijki są właśnie w drodze powrotnej, wracają zmęczone i pełne emocji. Oto relacja, którą przesłała nam z trasy jedna z uczestniczek, Marysia:

"Dnia 27 marca w środę jako jedna z trójki osób, która przeszła do pierwszego etapu finału Olimpiady z języka angielskiego Cambridge Challenge, wraz z Kingą Piechocką oraz Alicją Naporą z klasy 7b i naszą opiekunką panią Emilią Makaruk wyjechałam do Elbląga do szkoły będącej częścią Regent College International Schools.

Jazda trwała cztery godziny — cztery godziny pełne stresu, napięcia, dopinania wszystkiego na ostatni guzik i zarazem rozmów oraz wymieniania się poradami. Pracowałyśmy jak jeden mąż — "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Co kto miał, to się tym podzielił, każdą notatkę i książkę obejrzała uważnie każda para oczu, słowem — prawdziwa współpraca. Pani Emilia wcześniej nawet poświęciła dwie godziny lekcyjne, by zapoznać nas z bardziej zaawansowaną gramatyką — mową zależną, stroną bierną czy zdaniami warunkowymi.

Szkoła Regent College zrobiła na mnie niemałe wrażenie — kto wie, może tam pójdę?

Okazało się, że mają nawet program międzynarodowy, gdzie angielski jest językiem wykładowym, a po ukończeniu zdają maturę właśnie po angielsku!

Z konkursu wyszłyśmy wszystkie trzy z różnymi wrażeniami — trudno było określić, czy było trudno, czy łatwo, jednak mogę z pewnością stwierdzić, że notatki i uczenie się każdej z nas się przydały. Jako pamiątkę zrobiłyśmy sobie nawzajem zdjęcia na tle szkoły.

Z przekonaniem mogę stwierdzić, że była to cudowna wycieczka i byłam dumna, że mogłam się stać jej częścią. Pozostaje mieć nadzieję, że będziemy w szczęśliwej dwudziestce i przejdziemy do drugiego etapu finału — krzyżujemy palce i trzymamy kciuki!".