• Aktualności

            • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

            • SPRAWOZDANIE - LISTOPAD 2022

              INFORMATYKA:

              W listopadzie postawiliśmy sobie za cel: przygotować i wydrukować świąteczną dekorację. W Paint 3d wykonaliśmy scenę przedstawiającą świąteczny krajobraz. Kanwa - jak rysunek w zwykłym Paint zawierała tło, a na scenie w postaci kwadratu zbudowaliśmy i ustawiliśmy dekorację złożoną z domu, drewnianego płotu, bałwanka, sanek oraz skopiowanej wielokrotnie choinki. Elementy pomalowaliśmy tworząc tekstury imitujące ośnieżony krajobraz. Wszystko wykonaliśmy własnoręcznie. Na koniec wybraliśmy po jednym elemencie z każdej pracy i wydrukowaliśmy na drukarce 3d korzystając z filamentów w różnych kolorach.

                GEOGRAFIA:

              Uczniowie klasy 5e mogli wziąć udział w zajęciach terenowych z wykorzystaniem lornetek które szkoła otrzymała z programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie mogli spędzić czas na świeżym powietrzu, nawet w chłodny dzień obserwacja przyrody nie stanowiła przeszkody.  

              Lornetki zostały dopracowane pod względem mechanicznym i optycznym. Płynnie działa w nich ustawienie ostrości oraz regulacja rozstawu okularów. Komfortowo wyprofilowane muszle oczne i uchwyt lornetki pozwalają na długotrwałe i wygodne obserwacje. Dzięki konstrukcji optycznej dają jasny i ostry obraz o naturalnej kolorystyce. Układ optyczny lornetki zamknięty jest w lekkiej obudowie, pokrytej gumą zapobiegającą ślizganiu się dłoni. Zajęcia odbyły się raz.

              Uczniowie klas 6b na lekcjach geografii mogli korzystać z ruchomego modelu Tellur Planet, który ilustruje ruch Ziemi i Księżyca dookoła Słońca. Łatwo na nim zobaczyć kiedy dzień zamienia się w noc, jak powstają fazy księżyca oraz zrozumieć zjawisko zaćmienia Księżyca, gdyż ma wbudowaną latarkę w ruchomy model Słońca. Dzięki pomocy modelu Tellur Planet zajęcia angażują uczniów oraz rozwijają zainteresowania. Zajęcia odbyły się raz.

              Uczniowie klas 6b i 6d na lekcjach geografii korzystali z plansz przedstawiających strefy klimatyczne i krajobrazowe. Uczniowie mogli sami odszukiwać na planszy daną strefę krajobrazową oraz roślinność i gatunki zwierząt na niej występujące.

              Plansze stref klimatycznych i krajobrazowych są czytelne, kolorowe, wyraziste czym zaciekawiają uczniów. Zajęcia w klasie 6b i 6d z wykorzystaniem plansz stref klimatycznych i krajobrazowych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” odbyły się dwa razy.​​​​​​​​​​

              BIOLOGIA:

              W listopadzie cześć klas 7 i 8 korzystała z mikroskopu podczas lekcji o krwi, wszystkie klasy korzystały z tablicy multimedialnej i projektora.Klasy 4 i 7 wykonywały doświadczenia:Klasa 4 (przyroda) -  Sztuczna tęcza - zdjęcia Gabrysia Moch 4aKlasa 7 (biologia) - Wpływ substancji zawartych w ślinie na trawienie skrobi - Ania Skowrońska 7b

              TECHNIKA:

              W ramach realizacji Programu Laboratoria Przyszłości na lekcjach techniki w klasach 5 rozpoczelismy kolejny etap naszej przygody, tym razem uczyliśmy się tkać.W zajęciach chętnie uczestniczyli zarówno dziewczynki jak i chłopcy.Nie były to proste zajęcia  ale każdy starał się sprostać zadaniu.

              KÓLKO INFORMATYCZNE I FOTOGRAFICZNE:

              W listopadzie odbyło się 12 godzin kólek na których uczniowie  poznawali filmy do obróbki WIDEO. Poznali programy: Edytor wideo oraz Movie Maker 2012. Poznane programy wykorzystali do utworzenia filmu z akademii z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę .

              CHEMIA I FIZYKA

              Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia doświadczeń chemicznych w świecie wirtualnym. W listopadzie uczniowie wykonywali na lekcji następujące doświadczenia :- otrzymywanie soli w klasach 8- sporządzanie mieszaniny jednorodnej oraz rozdzielenie jej na składniki  w klasie 7Uczniowie powtarzali i utrwalali wiadomości z chemii z następujących zagadnień: budowa, nazewnictwo, wzory kwasów, wodorotlenków i soli. Poznali pierwsze metody otrzymywania soli. Korzystając z monitora oglądaliśmy filmy z doświadczeń, animację dysocjacji soli i  ćwiczyliśmy pisanie reakcji chemicznych.Również na lekcji fizyki w ramach otrzymanych pomocy edukacyjnych Multimedialne pracownie+Plansze - fizyka uczniowie mogli utrwalać poznany materiał na platformie edukacyjnej ,, Dzwonek.pl wykonując zadania utrwalające poznany materiał. Uczniowie utrwalali poznany materiał z działu ,, drgania i fale sprężyste , elektrostatyczność, oraz w 7 klasie z działu ,,Niektóre właściwości fizyczne ciał . Wykorzystując monitor multimedialny mogliśmy oglądać doświadczenia z ruchu drgającego i fal sprężystych , zmiany stanów skupienia. , rozszerzalność temperaturowa ciał .

          • ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH
            • ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

            • 13 listopada był obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji nasze Szkolne Koło Caritas od 27 października uruchomiło zbiórkę środków czystości oraz higieny osobistej. Akcja trwała do 10 listopada 2022 roku.

              Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie oraz nauczyciele. Udało się zebrać szampony, mydła, żele pod prysznic, szczoteczki do zębów, gąbki do mycia ciała, płyny do mycia naczyń, proszek do prania itp.

              Wolontariusze codziennie odwiedzali klasy i zbierali dary.

              Wszystkie zebrane dary zostaną przekazane do Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Głoskowie "Monar".

              Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc

          • LEGO MIKOŁAJEK
            • LEGO MIKOŁAJEK

            • Jak sprawić, by lekcje języka polskiego były ciekawe i atrakcyjne dla każdego ucznia, nawet takiego, który za polskim nie przepada?

              Wystarczy jako pomocy naukowych użyć... klocków Lego!!! Klasa 4a razem ze swoją nauczycielką języka polskiego panią Magdą Dudzińską za pomocą tych popularnych klocków odtworzyła świat z lektury "Mikołajek". W ramach lekcji powstały m.in. domki Mikołajka, boisko, na którym bohaterowie rozgrywali mecz, sala lekcyjna.

              Uczniowie wspaniale się bawili, a przy okazji utrwalali wiadomości dotyczące lektury. Dzięki klockom Lego długo nie zapomną "Mikołajka" i jego zabawnych przygód .

              A poniżej galeria zdjęć małych arcydzieł zbudowanych własnoręcznie przez naszych uczniów.

          • DZIEŃ MISIA Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM
            • DZIEŃ MISIA Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

            • 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka  przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

              Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpowiedzi ustnej.

              W ramach obchodów tego miłego święta uczniowie z Samorządu Uczniowskiego zaprosili uczniów klas 0-5 do biblioteki szkolnej na czytanie bajki o najbardziej znanym misiu - Kubusiu Puchatku. Uczniowie klas 0-5 bardzo licznie odwiedzali bibliotekę na przerwach po 3, 4 i 5 lekcji gdzie z uwagą słuchali bajki o Kubusiu Puchatku czytanej przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Na koniec czytania każdy z uczestników otrzymał słodkie „ małe co nieco”.

              Pamiętajmy, że „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

              Samorząd Uczniowski