• Aktualności

          • Dzień Papieski 2019
            • Dzień Papieski 2019

            • Dzień Papieski to dzień w którym cieszymy się , że papieżem został Polak. Każdego roku ma on inne hasło. W tym roku były to słowa Jana Pawła II  "WSTAŃCIE CHODŹMY!" - wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.

              Uczniowie klas 5-8 naszej szkoły, wstali od swoich ławek i ochoczo wzięli się do pracy, aby w formie międzyklasowej rywalizacji drużyn przypomnieć koleżankom i kolegom życie i nauczanie tego wielkiego Polaka. Wyniki rywalizacji będą ogłoszone niebawem, a najlepsze drużyny zostaną nagrodzone.

              Natomiast młodsi uczniowie dowiedzieli się jakim herbem posługiwał się papież Polak i co oznaczają poszczególne elementy herbu Jana Pawła II. Zdobytą wiedzę utrwalili w formie plastycznej. Z pięknych prac została na dolnym korytarzu wykonana gazetka.

          • SUKCESY W BIEGACH
            • SUKCESY W BIEGACH

            • Dnia 31 września 2019 roku w Górkach odbyły się Powiatowe Biegi Sztafetowe 10x800m dziewcząt i chłopców. Nasza reprezentacja  w składzie:

              Oliwia Pałysa

              Karina Kaczorowska

              Alicja Kapczyńska

              Alicja Mikulska

              Zosia Baran

              Marysia Baran

              Łucja Paziewska

              Oliwia Wojciechowska

              Maja Andrzejewska

              Karolina Kopik

              Kwiatkowska Pola

              zajęła pierwsze miejsce,  awansując tym samym do Regionalnych Biegów Sztafetowych, które odbyły się 9 października w Siedlcach. Tam ostatecznie dziewczęta zajęły wysokie, piąte miejsce na 12 startujących drużyn. Gratulujemy naszym biegaczkom i czekamy na kolejne medale. 

               

              Dodatkowo w indywidualnych biegach Bartłomiej Gawryś zajął 1 miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w biegach przełajowych indywidualnych  i 3 m w Regionie oraz Zuzanna Zalewska 2 miejsce  w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w biegach przełajowych indywidualnych i  2 miejsce  w regionie.

          • SUKCES NASZYCH DZIEWCZYN
            • SUKCES NASZYCH DZIEWCZYN

            • Dnia 18 października w Hali Stulecia przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5  odbyły się finały Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Unihokeja dziewcząt (klasy IV - VI). Do naszej szkoły przyjechały drużyny  z całego powiatu:  Miastków Kościelny, Wilkowyja, Kępa Celejowska, Ruda Talubska. Oczywiście nie zabrakło naszej reprezentacji  szkolnej w składzie: Jowita Ositek, Alicja Mikulska, Zuzanna Głaszczka, Weronika Łagowska, Oliwa Pałysa, Amelia Magnuska, Julia Miętkowska, Maja Michalik, Wiktoria Duchna, Katarzyna Prożych, Weronika Sitek i Sandra Sadowska. Tego dnia nasze dziewczyny nie dały żadnych szans swoim rywalkom i pewnie odniosły wspólny sukces, zajmując pierwsze miejsce na podium i zdobywając złote "krążki". Dziewczyny awansowały na kolejny szczebel rozgrywek szkolnych,  w których będą rywalizowały z drużynami przynależącymi do naszego regionu siedleckiego. Wierzymy mocno w ich kolejne sukcesy i trzymamy  kciuki za ich powodzenie!

               

          • SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM PIERSĄ
            • SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM PIERSĄ

            •                     SPOTKANIE  AUTORSKIE  Z  KRZYSZTOFEM  PIERSĄ

                     11 października w 2019r.w Publicznej Szkole Podstawowej nr5 im. Janusza Korczaka            w Garwolinie odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą. W spotkaniu uczestniczyli uczniowi kl.7 i 8. Pisarz z zawodu jest dziennikarzem radiowym, telewizyjnym oraz prasowym, natomiast z zamiłowania – modelarzem, myśliwym, nurkiem, a także żeglarzem, autorem książek „Komputerowy ćpun” , „Trener marzeń” oraz serii fantastycznej „Kosmiczne Bobry”. Jak nikt rozumie świat gier i samych graczy, od 5 roku życia grał!     Gdy dorósł potrafił spędzić 56 godzin przy komputerze, grając prawie bez przerwy. Krzysztof Piersa nie ukrywał swojego uzależnienia od gier komputerowych . O sobie mówi: „byłem klasycznym nerdem”. Przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych i brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Nauczył się jednak przezwyciężać strach, realizować plany życiowe i walczyć z własnymi słabościami. Dzisiaj     z perspektywy minionego czasu  sam stwierdza: „mogłem przegrać całe życie”.        Uratowała go aktywność i realizowanie swoich pasji. Obecnie   przekazuje swoją wiedzę osobom potrzebującym wsparcia.

              Tematem spotkania było uzależnienie od gier komputerowych. Autor "Komputerowego ćpuna" opowiadał młodzieży o faktach i mitach związanych z grami komputerowymi. Krzysztof Piersa mówił także o tym, dlaczego gramy w gry, co nam one dają, a czego nigdy nie będą w stanie dać, zwrócił uwagę na kilka zagrożeń jakie związane są z uzależnieniem    od gier komputerowych. Do najważniejszych zaliczył aspołeczność, problem ze znalezieniem pracy, zatracanie talentów, a także kłopoty zdrowotne, a co za tym idzie : brakiem zainteresowań, przestajemy się komunikować z innymi, tracimy swoją wyjątkowość. Stwierdził, że gry komputerowe same w sobie nie są złe, natomiast często zdarza się niewłaściwe podejście do nich przez użytkowników. Gier komputerowych nie należy jednoznacznie identyfikować z nadmierną agresją, czy zdobyciem encyklopedycznej wiedzy, w którejś z naukowych dziedzin. Prawda zawsze będzie leżeć w środku. Jeśli zaakceptujemy fakt, że gry komputerowe to przede wszystkim rozrywka, to stajemy już na dobrej drodze, do wyjścia z nałogu, bo rozrywkę można przecież umiejętnie dozować, jeżeli nie samemu,    to z pomocą fachowców. Zjawisko uzależnienia od gier staje się coraz bardziej powszechne, dlatego też zachodzi potrzeba rozmowy na ten temat.  Przedstawił również stanowisko i poglądy na temat grania w gry komputerowe najbliższego otoczenia graczy, czyli rodziców, przyjaciół. Radził jak rozmawiać z nałogowym graczem, jak rozpoznawać uzależnienie, jak z niego wyjść i jakie są największe trudności związane z wychodzeniem z nałogu. Niewątpliwie Krzysztof Piersa wzbudził wśród młodzieży wielkie zainteresowanie tematami, które poruszał, bardzo szybko też "złapał" doskonały kontakt z młodzieżą. O problemach związanych z nałogowym graniem w gry komputerowe, mówił                      nie z perspektywy "uczonego mędrca", teoretyka, tylko bardziej jako przyjaciel, doradca, dzieląc się swoimi własnymi obserwacjami i doświadczeniem. A jeżeli dzięki takiemu spotkaniu udało nam się przekonać chociażby jednego nałogowego gracza lub osobę uzależnioną od telefonu, Internetu, że każda forma uzależnienia jest dla człowieka niebezpieczna i ogranicza nasze prawdziwe możliwości i że w życiu naprawdę warto realizować swoje prawdziwe a nie wirtualne marzenia, to będzie dla nas dodatkowa satysfakcja i potwierdzenie faktu, że nawet o trudnych sprawach warto z młodzieżą rozmawiać...

                                                                                                                               BIBLIOTEKA