• Aktualności

          • KONKURS RECYTATORSKI
            • KONKURS RECYTATORSKI

            • NIEKTÓRZY  LUBIĄ  POEZJĘ…

                                                                             Nie­któ­rzy -
                                                                             czy­li nie wszy­scy.
                                                                             Na­wet nie więk­szość wszyst­kich ale mniejszość…

                                                                                                          Wisława Szymborska

                     W dniach 26 -  29 kwietnia 2019 r.  w bibliotece szkolnej PSP nr 5 odbyły się eliminacje szkolne  XXXVI Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Wzięło w nich udział ponad 50 uczniów z klas 1-3 oraz 4-6. Wiersz to skondensowana historia, którą można przeczytać w kilkanaście sekund, niesie jednak przesłanie całej powieści. Poezja nie starzeje się i nie nudzi. Wszystkim UCZESTNIKOM gratulujemy wspaniałych występów i mamy  przyjemność poinformować, że w II etapie Eliminacji Gminnych i Miejskich, które odbyły się 10.05.2019r. SP nr 5 reprezentowali:

              Seweryn Władziński kl.1a

               Maria Zinkiewicz kl. 2d

               Nikola Talarek kl.5d

               Oliwia Masny kl. 6a

              do dalszego,  III etapu (Eliminacje Powiatowe) -zakwalifikowała się OLIWIA MASNY z klasy 6a.

               

              Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy i życzymy sukcesów  w kolejnych konkursach recytatorskich.

               

                                                                                                                                Biblioteka

               

               

          • CZYTAJĄ ZNANI I LUBIANI
            • CZYTAJĄ ZNANI I LUBIANI

            • W czwartek 30.05.2019r. biblioteka szkolna przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie zorganizowała V edycję akcji pod hasłem „Czytają znani i lubiani ". Akcja, propagująca czytelnictwo wśród najmłodszych, spotkała się z zainteresowaniem dzieci, które chętnie słuchały i żywo reagowały na lekturę. Z tej okazji bibliotekę odwiedzili kolejno najmłodsi uczniowie naszej szkoły, tj. z oddziałów:  klasa zerowa, klasy  pierwsze i drugie,  by z uwagą wysłuchać głośnego czytania zaproszonych gości.

              Maluchy z zachwytem wysłuchały pani Marzeny Świeczak – Burmistrza miasta Garwolin, pana Marka Łagowskiego – radnego i przewodniczącego RR, pani Joanny Boruty - dzielnicowej, pani Magdaleny Białeckiej – dyrektora przedszkola „Bajka” oraz pani Marii Kozłowskiej – szkolnej pielęgniarki.

              Czytane były  książki Wojciecha Widłaka „Pan  Kuleczka”. Seria ta to ciekawe i  pełne humoru opowiadania z morałem wychowawczym. Czytano również opowiadania Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków” oraz książkę Małgorzaty Strzałkowskiej „ O wartościach czyli rady nie od parady”. Po każdej lekturze nie zabrakło rozmów z najmłodszymi o usłyszanych historiach. Nasi goście zadawali małym słuchaczom pytania dotyczące treści utworów. Rozmawiali również z dziećmi na temat higieny osobistej, zdrowego odżywiania i bezpiecznego zachowania.

              Na koniec czytający namawiali uczestników spotkania do codziennego głośnego czytania i obdarowali milusińskich drobnymi podarunkami. Spotkania upływały w przyjaznej i wesołej atmosferze.

              To bardzo ważne, by organizować tego typu akcje. W dobie komputerów, Internetu i telewizji kablowej, akcje takie jak te mają ogromne znaczenie. Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie rozwija wyobraźni, nie poprawia pamięci i nie wzbogaca słownictwa u dzieci, jak książki czytane im na głos. CZYTAJMY WIĘC DZIECIOM JAK NAJCZĘŚCIEJ!

              Za przyjęcie naszego zaproszenia, poświęcenie czasu naszym uczniom, a przede wszystkim wspaniałe głośne czytanie i wprowadzenie dzieci w miłej atmosferze w świat książek DZIĘKUJE   BIBLIOTEKA.

          • MAZOWIECKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PIŁCE NOŻNEJ
            • MAZOWIECKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PIŁCE NOŻNEJ

            • W dniach 3-5.06.2019 odbyły się finały Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej chłopców szkół podstawowych. Uczniowie SP nr 5 Garwolin zajęli 4 miejsce, szkołę i miasto reprezentowali: Mikołaj Kaczyński, Filip Wielgosz, Kacper Makaruk, Paweł Jasiński, Szymon Masny, Bartłomiej Kędziorek, Szymon Skwierz, Maksymilian Tryc, Konrad Wasilewski trener: Karol Zawadka. Cieszymy się z tego wielkiego sukcesu  i że  godnie mogliśmy reprezentować Miasto Garwolin na szczeblu wojewódzkim. Dziękujemy za wsparcie finansowe Pani Burmistrz Garwolina Marzenie Świeczak.Wyniki poszczególnych meczów:  

              SP 92 Warszawa-SP 5 Garwolin 7-5

              SP Raszyn - SP 5 Garwolin 2-9

              SP 21 Płock - SP 5 Garwolin 2-6

              Półfinał SP Chylice - SP 5 Garwolin 5-3

              Mecz o 3 miejsce

              SP 5 Garwolin - SP 9 Radom 2-5

               

          • WYCIECZKA DO BERLINA I POCZDAMU
            • WYCIECZKA DO BERLINA I POCZDAMU

            • 8.05.2019 uczniowie klas 6, 7, 8 i 3 gimnazjum razem z nauczycielami: panią Katarzyną Gołębiewską i Ewą Polańską-Rękawek oraz panami: Tomaszem Jończakiem i Arturem Kaczyńskim, pojechali na wycieczkę do Berlina i Poczdamu.

              Jeszcze tego samego dnia zwiedziliśmy Międzyrzecki Rejon Umocniony, a dokładniej cześć jego położonych 30 metrów pod ziemią korytarzy. Gdy skończyliśmy, pojechaliśmy do naszego hotelu mieszczącego się w Słubicach.

              Następnego dnia rano ruszyliśmy w stronę Berlina. Jadąc przez miasto słuchaliśmy informacji o tym mieście i podziwialiśmy piękno berlińskiej architektury. Wkrótce dotarliśmy na miejsce i przeszliśmy się po okolicy, główną aleją Unter den Linden. Poszliśmy do Muzeum Egipskiego, w którym poznaliśmy życie i tradycje mieszkańców starożytnego Egiptu. Mieliśmy szansę ujrzeć popiersie Neferetiti i wiele innych autentycznych zabytków. Płynęliśmy też statkiem po Szprewie, poznając miasto z jego innej strony. Na koniec wróciliśmy do Polski.

              Trzeciego dnia pojechaliśmy do Poczdamu, gdzie przeszliśmy się po pięknym ogrodzieBiosphaere, pełnym egzotycznych roślin i małych zwierząt jak ryby czy żółwie. Byliśmy też w pałacu Cecilienof, gdzie latem rezydował cesarz Niemiec Fryderyk Wilhelm. Na koniec czekał nas prawie godzinny spacer przez park Sanssouci, który łączył w sobie wiele styli. Zwiedzając go mogliśmy zobaczyć liczne pomniki, a sama przechadzka dawała nam poczucie beztroski i spokojnie mogliśmy podziwiać piękno tego miejsca. Po tym czasie musieliśmy wracać do hotelu.

              Ostatniego dnia wyruszyliśmy wcześnie rano w stronę powrotną. Wkrótce byliśmy w Zielonej Górze, gdzie poznaliśmy historię tamtejszych winnic, zwiedziliśmy cześć miasta i poznaliśmy kawałek jej historii. W trakcie spaceru dowiedzieliśmy się, że ukryte w różnych miejscach małe pomniczki przedstawiają rzymskiego boga wina Bachus. Odwiedziliśmy Centrum Przyrodnicze, gdzie poznaliśmy sekrety naszej planety i przy okazji świetnie się bawiliśmy. Po zjedzeniu obiadu ruszyliśmy w dalszą drogę. W domu byliśmy po 22.

              Uważam, że ta wycieczka była naprawdę fantastyczna. Zarówno ja, jak i pozostali uczestnicy chętnie pojechalibyśmy na nią jeszcze raz.

              Natalia Błażejczyk i Julia Nozdryn-Płotnicka