• Laboratoria Przyszłości

          • Wrzesień, październik 2023

          • ​​​​​​​

            ​​​​​​​

            INFORMATYKA

            Początek roku szkolnego upłynął klasom 7 na zajęciach związanych z tworzeniem filmów. Wykorzystaliśmy dostępny w szkole sprzęt do nagrywania, by uchwycić kilka wybranych scen ze szkolnych murów. Następnie materiał wideo został zgrany na komputery, uzupełniony o napisy, efekty i muzykę w darmowym Wideo Edytorze firmy Microsoft. Tak przygotowany projekt eksportowaliśmy do formatu MP4.


            Klasy 5 podczas swoich zajęć uczyły się tajników związanych z fotografią. Przyjrzeliśmy się bliżej aparatom i ich aplikacjom we własnych telefonach. Poznaliśmy różnice i podobieństwa w możliwościach aparatu telefonu komórkowego oraz lustrzanki. Nowe wiadomości wykorzystaliśmy w praktyce robiąc zdjęcia w różnych ujęciach oraz ze światłem dziennym, sztucznym oraz z doświetleniem specjalną lampą.

            GEOGRAFIA


            Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w klasach 4, 5, 6 i 7 w trakcie lekcji geografii został wykorzystany wizualizer tekstu, który jest widoczny dla wszystkich uczniów w tym samym czasie. Sprzęt szkoła otrzymała w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Wizualizer pozwala uniknąć kserowania dużej ilości materiałów czy wielokrotnego odczytywania treści na głos. Sprzęt charakteryzuje się dużym obszarem obrazowania większym od formatu A3 (483 x 362 mm). Dodatkowym atutem jest wbudowana lampa LED, która pozwala na używanie wizualizera nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Korzystając z funkcji dzielenia ekranu, pozwala na równoczesne prezentowanie dwóch zestawów materiałów, co ułatwi porównanie omawianych treści, np. informacji dotyczących roślin i zwierząt.

            W miesiącach wrzesień-październik przy sprzyjającej słonecznej pogodzie  uczniowie klas 4a i 4b mogli wziąć udział w zajęciach terenowych z wykorzystaniem lornetek i kompasów, które szkoła otrzymała z programu „Laboratoria Przyszłości”.

            Uczniowie klas 6 na lekcjach geografii mogli korzystać z ruchomego modelu Tellur Planet, który ilustruje ruch Ziemi i Księżyca dookoła Słońca. Tellurium pozwala znakomicie  zademonstrować oraz wytłumaczyć pojęcia związane z porami roku, dniem i nocą, godzinami oraz przypływami. Dzięki pomocy modelu Tellur Planet zajęcia angażują uczniów oraz rozwijają zainteresowania.

            Na zajęciach z geografii wykorzystywaliśmy wizualizer podczas ćwiczeń związanych z posługiwaniem się mapą. Uczniowie odczytywali oraz zaznaczali obszary i punkty związane z długością i szerokością geograficzną. Wyniki swojej pracy mogli sprawdzać lub prezentować przed klasą dzięki kamerze wizualizera.



            CHEMIA, FIZYKA

            Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia doświadczeń chemicznych w świecie wirtualnym. We wrześniu, październiku i listopadzie uczniowie wykonywali na lekcji następujące doświadczenia :
            - otrzymywanie, właściwości kwasów i wodorotlenków klasach 8.

            - badali przewodnictwo roztworów wodnych.

            Uczniowie powtarzali i utrwalali wiadomości z chemii z następujących zagadnień: budowa, nazewnictwo, kwasów i wodorotlenków . Poznali pierwsze metody otrzymywania kwasów i wodorotlenków oraz ich zastosowanie.

             Korzystając z monitora oglądaliśmy filmy z doświadczeń, animację dysocjacji kwasów i wodorotlenków i  ćwiczyliśmy pisanie reakcji chemicznych.

             

            W klasach 7 uczniowie oglądali na monitorze multimedialnym filmy i animacje dotyczące mieszanin, właściwości substancji i ich przemiany,  wiązań chemicznych i budowy atomu.


            Również na lekcji fizyki w ramach otrzymanych pomocy edukacyjnych Multimedialne pracownie+Plansze - fizyka uczniowie mogli utrwalać poznany materiał na platformie edukacyjnej ,, Dzwonek.pl wykonując zadania utrwalające poznany materiał. Uczniowie utrwalali poznany materiał z działu ,,  Zjawiska cieplne , oraz w 7 klasie z działu ,,Niektóre właściwości fizyczne ciał  oraz ,, Ruch prostoliniowy jednostajny”  Wykorzystując monitor multimedialny uczniowie powtarzali poznany materiał , rozwiązując zadania z poszczególnych działów oraz mogliśmy oglądać doświadczenia z ruchu jednostajnego .

            TECHNIKA

            W ramach realizacji Programu Laboratoria Przyszłości na technice wykorzystujemy sprzęt, który wzbogaca nasze lekcje. Dzięki  temu nabywamy praktyczne umiejętności, które możemy wykorzystać w codziennym życiu.  
            Tym razem klasy 6 uczą się jak czytać metki w ubraniach, jak przygotować miejsce i sprzęt do prasowania.
            Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.