• Aktualności

      • INNOWACJE W NASZEJ SZKOLE

      • W roku szkolnym 2021/2022 nauczycielki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka przy współpracy z nauczycielami z Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki postanowiły zabrać dzieciaki z klas 1a, 1b, 2d w świat dorosłych. Przez 8  miesięcy uczniowie podstawówki, przy ogromnym zaangażowaniu nauczycieli i Dyrekcji z ZS nr 2, będą realizować zadania z Innowacji Pedagogicznej „ Z małej klasy ruszam w świat” polegające na praktycznej nauce zawodu.  Raz w miesiącu maluchy podczas takich zajęć będą mogły wcielić się w rolę  murarza, mechanika samochodowego, kucharza czy fryzjera. Poznają techniki kodowania, programowania i robotyki. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami z niecierpliwością czekają na pierwsze zajęcia.

       Koordynatorkami innowacji są Agnieszka Wróbel i Katarzyna Przybysz

      • BUDUJEMY DOM DLA KACPRA

      • Kim jest Kacper?  

       Kacper ma autyzm, epilepsję, pierwotny zespół Raynaud'a, upośledzenie znaczne i mentalność dziecka.  

       Razem z mamą Moniką i siostrą Zuzanną zajmują niewielkie mieszkanie  w samym centrum miasta. Na 33 m2 mieszczą się dwa maleńkie pokoiki. W jednym z nich mieszka Kacper i Zuzia, w drugim przejściowym pokoju mieści się sypialnia i pracownia Mamy. Życie nie jest łatwe.  

       Kacper jest bardzo emocjonalny, nadpobudliwy, wrażliwy i zalękniony. Nie znosi hałasu, ciasnych pomieszczeńi tłumów. Reaguje wtedy agresywnie. Rzadko śpi, często krzyczy. Jest nadwrażliwy. Boli go obcinanie włosówi paznokci. Lubi spacerować i huśtać się na huśtawce. Kocha spokój i przestrzeń. Środek miasta, w którym mieszka pełen jest hałasów i zatłoczonych ulic. Uwielbia przebywać wśród szumu drzew. Słuchać śpiewu ptaków. Wtedy się uspokaja. Uśmiecha.  

        Kacper i Zuzanna są całym życiem swojej mamy. Mało śpi, całe dnie spędza przy synu, a nocami dzierga lalki, misie i króliki z których dochód przeznacza na leczenie i rehabilitację Kacpra. Jej pokój to pracownia,  sypialnia, jadalnia i pokój do zajęć Kacpra.  

       Mama Kacpra ma jedno wielkie marzenie chciałaby, żeby jej dzieci mogły normalnie żyć. Żeby Kacper miał miejsce do codziennych ćwiczeń,  bezpieczną przestrzeń, w której mógłby się wyciszyć i odpocząć. Marzyo pokoju dla Zuzy - pełnym książek i obrazów. O kuchni, w której wszyscy razem mogliby zjeść obiad. O miejscu dla siebie, gdzie można złapać oddech.  

        Czy marzenia się spełniają? 

       Pani Monika wierzy w to głęboko. Od niedawna została właścicielką działki, na której może stanąć ich Dom. Szumią tam drzewa, śpiewają ptaki, wieje wiatr, wokół zieleń i błękit nieba. Kacper już pokochał to miejsce. Przytula się do drzew i uśmiecha najpiękniejszym uśmiechem. Pomóżmy zbudować dom dla Kacpra i dla jego Mamy i Siostry. "Sami możemy wszystko, razem możemy więcej". Niech ta kochająca się rodzina znajdzie spokojne miejsce-prawdziwy rodzinny Dom. Bardzo prosimy o pomoc.  

       Jak możemy pomóc?  

       Każdy z Was może włączyć się w pomoc w budowę domu. I ty możesz dołożyć swoją cegiełkę do tego wielkiego dzieła.Proponujemy pomoc, nie możemy być bezczynni.Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wykonania przedmiotu np. biżuterii, obrazów, plakatów, mydełek, szydełkowych robótek, kartek, zakładek do książek, ciast, ciasteczek i innych przedmiotów, które powstają z pasji. Przedmioty te wezmą udział w licytacji. Pieniądze za wylicytowany przedmiot zostaną przeznaczone na budowę domu dla Kacpra.Podarunki należy opatrzyć karteczką z imieniem, nazwiskiem i klasą, a także podać kwotę wywoławczą. Zapakowany przedmiot należy zanieść do Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie. Przedmioty można składać w szkolnej bibliotece. Wszystkie przedmioty ofiarowane wezmą udział w aukcjach. Linki do aukcji będą umieszczane na stronie szkoły i Facebooku. Termin akcji : od 1 października do 9 listopada.

        

       O akcji #domdlakacpra i jego rodzinie możecie poczytać: 

       facebook.com/kacperekijegoautyzm  

       facebook.com/KacperkowaHandmade  

        

                                                                                          Szkolny Klub Wolontariusza

      • SZKOLNY TURNIEJ RUMMIKUB

      • 8 października w naszej szkole po raz pierwszy odbędzie się Szkolny Turniej Rummikub. Rummikub jest grą polegającą na pozbyciu się wszystkich kostek ze swojej tabliczki. Więcej o grze możesz przeczytać na stronie https://rummikub.pl/o-grze/ . Do udziału w turnieju zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły. Dwie najlepsze osoby w turnieju uzyskają awans na X Mistrzostwa Polski Szkół w Rummikub, które odbędą się 22 października 2021r. w Sztumie. Zgłoszenia do turnieju można dokonać przez formularz https://forms.gle/N4JvWKPSF2qWDYTr7 Aby sprawdzić czy udało ci się zapisać wejdź w link poniżej https://docs.google.com/spreadsheets/d/1i22F30XyRXeLAYajVhR2munlHLbhEhG7IU-22YOy-Lc/edit?usp=sharing.  Jeśli nie umiesz jeszcze grać w Rummikub, a mimo tego chciałbyś wziąć udział w turnieju zaznacz Tak, chcę nauczyć się grać w ostatnim pytaniu. Jeśli zaś umiesz grać w Rummikub ale chcesz doskonalić swoje umiejętności zaznacz Tak, chcę grać aby podnieść swoje umiejętności. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć listę osób chętnych do nauki gry i wybrać dogodny do tego termin. Możesz również doskonalić swoje umiejętności grając online (przez aplikację na telefon lub na komputerze https://rummikub-apps.com/) z osobami z całego świata. Zgłoszenia przyjmujemy do 28.09.2021, aby jak najszybciej rozpocząć naukę gry.