• Laboratoria Przyszłości


          • SPRAWOZDANIE - LISTOPAD 2022

                • CHEMIA I FIZYKA

                  Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia doświadczeń chemicznych w świecie wirtualnym. W listopadzie uczniowie wykonywali na lekcji następujące doświadczenia :- otrzymywanie soli w klasach 8- sporządzanie mieszaniny jednorodnej oraz rozdzielenie jej na składniki  w klasie 7Uczniowie powtarzali i utrwalali wiadomości z chemii z następujących zagadnień: budowa, nazewnictwo, wzory kwasów, wodorotlenków i soli. Poznali pierwsze metody otrzymywania soli. Korzystając z monitora oglądaliśmy filmy z doświadczeń, animację dysocjacji soli i  ćwiczyliśmy pisanie reakcji chemicznych.Również na lekcji fizyki w ramach otrzymanych pomocy edukacyjnych Multimedialne pracownie+Plansze - fizyka uczniowie mogli utrwalać poznany materiał na platformie edukacyjnej ,, Dzwonek.pl wykonując zadania utrwalające poznany materiał. Uczniowie utrwalali poznany materiał z działu ,, drgania i fale sprężyste , elektrostatyczność, oraz w 7 klasie z działu ,,Niektóre właściwości fizyczne ciał . Wykorzystując monitor multimedialny mogliśmy oglądać doświadczenia z ruchu drgającego i fal sprężystych , zmiany stanów skupienia. , rozszerzalność temperaturowa ciał .

                   

                • INFORMATYKA:

                  W listopadzie postawiliśmy sobie za cel: przygotować i wydrukować świąteczną dekorację. W Paint 3d wykonaliśmy scenę przedstawiającą świąteczny krajobraz. Kanwa - jak rysunek w zwykłym Paint zawierała tło, a na scenie w postaci kwadratu zbudowaliśmy i ustawiliśmy dekorację złożoną z domu, drewnianego płotu, bałwanka, sanek oraz skopiowanej wielokrotnie choinki. Elementy pomalowaliśmy tworząc tekstury imitujące ośnieżony krajobraz. Wszystko wykonaliśmy własnoręcznie. Na koniec wybraliśmy po jednym elemencie z każdej pracy i wydrukowaliśmy na drukarce 3d korzystając z filamentów w różnych kolorach.

                    GEOGRAFIA:

                  Uczniowie klasy 5e mogli wziąć udział w zajęciach terenowych z wykorzystaniem lornetek które szkoła otrzymała z programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie mogli spędzić czas na świeżym powietrzu, nawet w chłodny dzień obserwacja przyrody nie stanowiła przeszkody.  

                  Lornetki zostały dopracowane pod względem mechanicznym i optycznym. Płynnie działa w nich ustawienie ostrości oraz regulacja rozstawu okularów. Komfortowo wyprofilowane muszle oczne i uchwyt lornetki pozwalają na długotrwałe i wygodne obserwacje. Dzięki konstrukcji optycznej dają jasny i ostry obraz o naturalnej kolorystyce. Układ optyczny lornetki zamknięty jest w lekkiej obudowie, pokrytej gumą zapobiegającą ślizganiu się dłoni. Zajęcia odbyły się raz.

                  Uczniowie klas 6b na lekcjach geografii mogli korzystać z ruchomego modelu Tellur Planet, który ilustruje ruch Ziemi i Księżyca dookoła Słońca. Łatwo na nim zobaczyć kiedy dzień zamienia się w noc, jak powstają fazy księżyca oraz zrozumieć zjawisko zaćmienia Księżyca, gdyż ma wbudowaną latarkę w ruchomy model Słońca. Dzięki pomocy modelu Tellur Planet zajęcia angażują uczniów oraz rozwijają zainteresowania. Zajęcia odbyły się raz.

                  Uczniowie klas 6b i 6d na lekcjach geografii korzystali z plansz przedstawiających strefy klimatyczne i krajobrazowe. Uczniowie mogli sami odszukiwać na planszy daną strefę krajobrazową oraz roślinność i gatunki zwierząt na niej występujące.

                  Plansze stref klimatycznych i krajobrazowych są czytelne, kolorowe, wyraziste czym zaciekawiają uczniów. Zajęcia w klasie 6b i 6d z wykorzystaniem plansz stref klimatycznych i krajobrazowych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” odbyły się dwa razy.​​​

                  BIOLOGIA:

                  W listopadzie cześć klas 7 i 8 korzystała z mikroskopu podczas lekcji o krwi, wszystkie klasy korzystały z tablicy multimedialnej i projektora.Klasy 4 i 7 wykonywały doświadczenia:Klasa 4 (przyroda) -  Sztuczna tęcza - zdjęcia Gabrysia Moch 4aKlasa 7 (biologia) - Wpływ substancji zawartych w ślinie na trawienie skrobi - Ania Skowrońska 7b

                  TECHNIKA:

                  W ramach realizacji Programu Laboratoria Przyszłości na lekcjach techniki w klasach 5 rozpoczelismy kolejny etap naszej przygody, tym razem uczyliśmy się tkać.W zajęciach chętnie uczestniczyli zarówno dziewczynki jak i chłopcy.Nie były to proste zajęcia  ale każdy starał się sprostać zadaniu.

                  KÓLKO INFORMATYCZNE I FOTOGRAFICZNE:

                  W listopadzie odbyło się 12 godzin kółek na których uczniowie  poznawali programy do obróbki WIDEO. Poznali: Edytor wideo oraz Movie Maker 2012. Poznane programy wykorzystali do utworzenia filmu z akademii z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę .