• Laboratoria Przyszłości

          • SPRAWOZDANIE - PAŹDZIERNIK 2022

            INFORMATYKA:

            W październiku odbyły się 4 spotkania koła informatycznego. Naszym celem na ten miesiąc było wykonanie trójwymiarowego modelu jak najbardziej przypominającego ulubione auto. Uczniowie na podstawie fotografii tworzyli w Paint3d swoje prace. Następnie auta wydrukowaliśmy, a sam model wykorzystaliśmy do stworzenia prostej animacji.

            TECHNIKA:

            W ramach realizacji Programu Laboratoria Przyszłości na lekcjach techniki kolejne klasy rozpoczęły swoją przygodę z prasowaniem. Tym razem swoje umiejętności doskonalą klasy 4. Uczniowie na początku zapoznali się z obsługą żelazka. Dowiedzieli się również dlaczego ubrania mają metki i co oznacza znaczek żelazka na metce.Prasowanie to czynność, którą trzeba wykonywać często, żeby stać się mistrzem prasowania!!

            KÓLKO INFORMATYCZNE I FOTOGRAFICZNE:

            W październiku odbyło się 12 godzin kólek na których uczniowie doskonalili umiejętności sterowania dronami a następnie nauczyli się programowania drona w język Scratch. Zainstalowali aplikację TELLO EDU. Poznali podstawowe polecenia pozwalające na zaprogramowanie drona by wykonał zaplanowane zadanie (dotrzeć w określone miejsce wykonać zdjęcie i powrócić do bazy.) Swoje umiejętności wykorzystali podczas bardzo ważnej uroczystości dla szkoły jakim w tym miesiącu było Święto Szkoły i Dzień Nauczyciela wykonując film. Działalność nasza została dostrzeżona przez gości. Podczas tej uroczystości wykonywany był film z wykorzstaniem kamery z projektu a także były robione zdjęcia, które pozwoliły na wykonanie galerii zdjęć na stronę www.

            Zdjęcia z uroczystości wykonane aparatem z projektu

            CHEMIA I FIZYKA:

            Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia doświadczeń chemicznych w świecie wirtualnym. W miesiącu październiku uczniowie wykonywali na lekcji następujące doświadczenia z wykorzystaniem Empiriusza:

            - otrzymywanie wodorotlenku sodu w reakcji sodu z wodą.

            -otrzymywanie wodorotlenku wapnia w reakcji tlenku wapnia z wodą,

            - otrzymywanie kwasu chlorowodorowego przez rozpuszczenie chlorowodoru w wodzie,

            - otrzymywanie kwasu siarkowodorowego przez rozpuszczenie siarkowodoru w wodzie,

            - otrzymywanie kwasu siarkowego (IV),

            - sporządzanie mieszaniny jednorodnej oraz rozdzielenie jej na składniki.

            W ramach otrzymanych pomocy edukacyjnych Multimedialne pracownie+Plansze - fizyka oraz multimedialne pracownie+Plansze - Chemia uczniowie mogli utrwalać poznany materiał na platformie edukacyjnej ,, Dzwonek.pl" grając w gry lub wykonując test sprawdzający.

            Uczniowie powtarzali i utrwalali wiadomości z chemii z następujących zagadnień: budowa, nazewnictwo, wzory i właściwości kwasów. Również na lekcji fizyki nie było nudno. Uczniowie utrwalali poznany materiał z działu zjawiska cieplne. 

            GEOGRAFIA:

            Uczniowie klas 6 na lekcjach geografii mogli korzystać z ruchomego modelu Tellur Planet wokół Słońca. Model był przeznaczony dla każdej klasy 6, z jego wykorzystanie zostało przeprowadzonych 5 zajęć lekcyjnych.

            Uczniowie na lekcji mogli poruszać model oświetlenia Ziemi i występowania dnia i nocy.  Obserwowali, iż część Ziemi przez pewien czas zwrócona jest ku Słońcu i wówczas na tym obszarze panuje dzień. Następnie odwraca się od niego i wtedy na zacienionym obszarze zapada noc. Jednocześnie inna część kuli ziemskiej obraca się ku Słońcu i rozpoczyna się tam dzień.

            Przy użyciu latarki uczniowie mogli ustawiać światło w kierunku ziemi i księżyca a dzięki temu dokonywali analizy ruchu naszej planety i Księżyca.

            Tellur wizualizował dzieciom fascynujące efekty wywołane przez ruchy obrotowe w naszym układzie Słońce-Ziemia-Księżyc.

            ZAJĘCIA POZALEKCYJNE Z GEOGRAFII:

            W ramach pozalekcyjnych zajęć geograficznych „Młodzi podróżnicy” uczniowie klas 6 mogli dokonywać obserwacji przyrody dzięki lornetkom jakie szkoła otrzymała z programu Laboratoria Przyszłości.  Zajęcia z użyciem lornetek w terenie odbyły się raz.

            Uczniowie obserwowali obiekty z bliska i daleka. Mogli wizualnie przybliżać odległe obiekty np. ptaki, liście, co prowadziło do lepszego rozpoznania ich szczegółów.

            Na zajęciach uczniowie również uczyli się rozpoznawać skróty znajdujące się na lornetce i jakie jest ich zastosowanie. Oprócz tego dzieci poznały budowę lornetki i poszczególne elementy zastosowania, np. muszle oczne, które są ważnym elementem pozwalającym uniknąć wpływu otaczającego nas światła rozproszonego na oczy.

            Uczniowie mogli spędzić czas w terenie i obserwować otaczającą ich przyrodę.