• Aktualności

     • ALEKSANDER RĘKAWEK LEUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
      • ALEKSANDER RĘKAWEK LEUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU

      • 20 młodych pisarzy – uczniów szkół podstawowych – zostało laureatami XXXIII Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadania o tematyce olimpijskiej, organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski, wśród nich znalazł się nasz uczeń Aleksander Rękawek z klasy 8a.

       Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano łącznie 410 prac – w kategorii klas IV-VI – 203 opowiadania i w kategorii klas VII-VIII – 207 opowiadań. Wyboru zwycięskich opowiadań dokonało jury w składzie:

       dr Krzysztof Zuchora – przewodniczący jury, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, poeta, członek Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl;

       dr Zofia Czernicka – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Kawaler Orderu Uśmiechu, członkini Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl;

       Dorota Koman-Szmigiero – poetka, krytyczka literacka, redaktorka, jurorka licznych konkursów literackich i recytatorskich; od lat związana z Fundacją „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”;

       prof. Grzegorz Leszczyński – kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum na Uniwersytecie Warszawskim.

       – Jury wybierało między pracami dobrymi i bardzo dobrymi – bo takie doszły do finału obrad. Po wnikliwej dyskusji, wybraniu zwycięzców i ponownym przejrzeniu 20 najlepszych opowiadań, doszliśmy do wniosku, że w pełni oddają one najważniejsze i najczęściej poruszane przez uczestników konkursu tematy – podsumowała red. Dorota Koman-Szmigiero.

       Sens procesu twórczego doskonale oddają słowa prof. Grzegorza Leszczyńskiego:

       – Przeczytaliśmy ponad czterysta opowiadań, napisanych przez ponad czterystu zwycięzców. Właśnie tak: zwycięzców. Każda i każdy z Was jest zwycięzcą, każda i każdy kto napisał i przesłał utwór. Przygotowanie opowiadania na wskazany temat to wielki trud. Trzeba się przygotować, przemyśleć wszystko, co chciałoby się powiedzieć, zebrać materiał, upewnić się, że wybraliśmy dobre postacie, sytuacje, problemy, że chcemy opowiedzieć tę właśnie czyjąś lub własną historię. Potem zamiast leniuchować albo oddawać się ulubionym zajęciom – trzeba pisać, poprawiać, znowu pisać, znowu poprawiać… Zanim utwór powstanie, zanim nabierze ostatecznego kształtu, trzeba wiele razy pokonywać własną słabość, niewiarę w siebie, zwątpienie. Tak właśnie osiąga się najtrudniejsze ze zwycięstw: zwycięstwo nad sobą.

       Festiwal opowiadań olimpijskich czyli uroczysta gala wręczenia nagród w tegorocznej edycji Konkursu odbędzie się 12 czerwca w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego (WTW) w Warszawie, na którą Aleksander został zaproszony.

       Gratulujemy Alkowi i pozostałym zwycięzcom.

       Ambasadorkami i Ambasadorami tegorocznej edycji Konkursu są:

       Agnieszka Kobus-Zawojska – brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro (2016), wicemistrzyni olimpijska z Tokio (2020) w wioślarstwie, dziennikarka;

       Mateusz Kusznierewicz – żeglarz, mistrz olimpijski z Atlanty (1996), brązowy medalista olimpijski z Aten (2004), wyróżniony tytułem „Żeglarza Roku” ISAF (1999). Pięciokrotny olimpijczyk: Atlanta (1996), Sydney (2000), Ateny (2004), Pekin (2008), Londyn (2012);

       Joanna Hentka – polska wioślarka, olimpijka z Londynu (2012), brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro (2016);

       Maja Włoszczowska – wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim z Pekinu (2008) i Rio de Janeiro (2016), olimpijka z Aten (2004) i Tokio (2020), mistrzyni świata MTB, wielokrotna medalistka MP, ME i MŚ w kolarstwie górskim;

       Konrad Niedźwiedzki – polski panczenista, olimpijczyk z Turynu (2006), Vancouver (2010), Soczi (2014) i PyeongChang (2018). Brązowy medalista olimpijski (Soczi 2014) w wyścigu drużynowym. Brązowy medalista mistrzostw świata na dystansach w 2013 roku w Soczi;

       Tomasz Kucharski – dwukrotny mistrz świata (1997, 1998) i mistrz olimpijski z Sydney (2000) i z Aten (2004) – pierwszy w historii polskiego sportu w dwójce podwójnej wagi lekkiej z Robertem Syczem.

       Informacje pochodzą ze strony: Konkurs na opowiadania o tematyce olimpijskiej – znamy zwycięzców! – Polski Komitet Olimpijski

        

        

      • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - KWIECIEŃ 2023

      • KÓŁKO INFORMATYCZNE I FOTOGRAFICZNE

       Święta Wielkanocne były inspiracją do opracowania i wydrukowania na drukarce 3D koszyczka Wielkanocnego, który został wykorzystany do dekoracji na uroczystym spotkaniu wielkanocnym pracowników szkoły.

       Na zajęciach koła informatycznego uczniowie poznali budowę robotów z zestawów mBot. Zgodnie z instrukcją montażu budowali roboty a następnie uruchomili roboty i sprawdzili ich działanie przy pomocy wbudowanych programów demonstracyjnych.

       Na kolejnych zajęciach uczniowie zapoznali ze środowiskiem mBlock. Tworzyli proste programy do zdalnego sterowania robotem.

       Kamera cyfrowa była wykorzystywana do zapisu filmów z uroczystości szkolnych między innymi z uroczystego apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

       INFORMATYKA​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

       W kwietniu postanowiliśmy nauczyć się obsługi szkolnych dronów. Sterowaliśmy nimi za pomocą tabletów wyposażonych w oprogramowanie producenta. Następnie spróbowaliśmy swoich sił w ich zaprogramowaniu w aplikacji Scratch z odpowiednią wtyczką. Miesiąc zakończyliśmy testując otwarte oprogramowanie do zaprogramowania toru lotu drona z możliwością podglądu na żywo i zdalnego wykonania zdjęć. Na ulubionym portalu z modelami 3D wyszukaliśmy i wydrukowaliśmy podkładki pod miejsce startu i lądowania. Zajęcia będziemy kontynuować programując zadania dla drona w następnym miesiącu

       MATEMATYKA

       W ramach zajęć z matematyki - klasy 8d i 8e wykorzystały podczas swoich zajęć modele brył oraz wizualizer do poznawania zagadnień związanych z graniastosłupami i ostrosłupami, w tym rysowania siatek za pomocą własnych przyrządów geometrycznych w zeszycie i zaprezentowania tego procesu reszcie klasy na projektorze.

        

       TECHNIKA

       W ramach programu Laboratoria Przyszłości w  miesiącu kwietniu i maju nauczyciele jak i uczniowie mieli możliwość korzystania ze sprzętu, który wykorzystali np. do przygotowania dekoracji na święta wielkanocne oraz  do Strefy Morskiej- Grant. Tym razem pracowaliśmy z pistoletami do klejenia na gorąco.

        

       NAUCZANIE POCZĄTKOWE

       Wykorzystanie aparatu fotograficznego do wykonania zdjęć podczas apelu z ok uchwalenia Konstytucji  3 maja.

        

       FIZYKA,  CHEMIA

       Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia doświadczeń chemicznych w świecie wirtualnym. W miesiącu kwietniu uczniowie wykonywali na lekcji następujące doświadczenia :

       - otrzymywanie tlenu z manganianu (VII) potasu

       spalanie węgla, siarki i magnezu w tlenie. 

       - badanie charakteru chemicznego wybranych wodorków. 

       Uczniowie powtarzali i utrwalali wiadomości z chemii z następujących zagadnień: budowa, wzory, nazewnictwo pochodnych węglowodorowych , wiązania i reakcje chemiczne, gazy oraz zanieczyszczenia powietrza .  Korzystając z monitora oglądaliśmy filmy i doświadczenia dotyczące pochodnych węglowodorów, wiązań chemicznych oraz gazów a przede wszystkim składu powietrza, zanieczyszczeń powietrza oraz reakcji spalania węgla, siarki i magnezu w tlenie. Ćwiczyliśmy pisanie reakcji chemicznych tlenków, wodorków oraz pochodnych węglowodorów. 

       Również na lekcji fizyki w ramach otrzymanych pomocy edukacyjnych Multimedialne pracownie+Plansze - fizyka uczniowie mogli utrwalać poznany materiał na platformie edukacyjnej ,,Dzwonek.pl wykonując zadania utrwalające poznany materiał. Uczniowie utrwalali poznany materiał z działu ,,Siły w przyrodzie , ,,O prądzie elektrycznym oraz ,, Zjawiskach Magnetycznych". Wykorzystując monitor multimedialny mogliśmy oglądać doświadczenia z oddziaływań ciał, siły wypadkowej i równoważącej, drugiej zasady dynamiki Newtona oraz zagadnienia związane z prądem elektrycznym, i zjawiskach magnetycznych.  Wykorzystując platformę Dzwonek.pl mogliśmy robić zadania z zagadnień :praca i moc prądu elektrycznego, opór prądu elektrycznego, natężenie i napięcia prądu elektrycznego oraz zadania utrwalając z działu magnetyzm . W klasie 7 utrwalalismy materiał dotyczący sił w przyrodzie, przede wszystkim zadania z zastosowaniem drugiej zasady dynamiki Newtona, siły sprężystości, oporu i wyporu.

     • SUKCESY NASZYCH POETÓW
      • SUKCESY NASZYCH POETÓW

      • "Wszystko jest poezją...Każdy jest poetą"

       27 kwietnia w szkole nr 1 im. Marii Konopnickiej w Garwolinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie literackim na wiersz o naszym mieście z okazji 600 lat Garwolina. Galę uświetnił występ uczniów z klas 4 i 5, którzy wystawili sztukę pt".Pan Twardowski" Adama Mickiewicza. Naszą szkołę reprezentowało aż 14 uczniów. Wiersze ich autorstwa  zostały odczytane po wręczeniu nagród.

       Oto lista zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy!

       Kategoria I - uczniowie z klas 1-4

       1. Natalia Salamończyk 2e  - III miejsce

       2. Alicja Tuszyńska  3b - wyróżnienie

       3. Zuzanna Sosnowska 4d - wyróżnienie

       Kategoria II - uczniowie z klas 5-8

       1. Aleksandra Babik 8d - I miejsce

       2. Emilia Jedynak 5c- II miejsce

       3. Cezary Mucha 5a- III miejsce

       4. Antoni Frelik - wyróżnienie

       5. Stanisław Kobus - wyróżnienie