• EUROWEEK

•          Dnia 5 maja 2022 r. ja, razem z innymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Garwolinie pojechaliśmy na czterodniową wycieczkę do Długopola Dolnego. Jako opiekunowie pojechały z nami trzy nauczycielki. Celem wyjazdu było podszkolenie swoich  umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, oraz poznanie kultur innych krajów.

Pierwszego dnia po zjedzeniu śniadania mieliśmy zajęcia z panią Areli, animatorką z Meksyku  i panem Li z Laos, na których poznaliśmy ich i osoby z innej szkoły z miejscowości Kozielec. Później bawiliśmy się w różne gry integracyjne po angielsku na zewnątrz. Niestety podczas zabawy zaczął padać deszcz i musieliśmy się przenieść do środka. Po wejściu usiedliśmy w sali i obejrzeliśmy prezentację o Laos, którą przygotował Li. Po skończonych zajęciach odbyła się dyskoteka w której brali udział wszyscy uczestnicy wyjazdu. Drugiego  dnia były bardzo podobne zajęcia tylko, że z innymi animatorami. Poznaliśmy Nicka z Chile, Kane z Japonii i Js'ego z Filipin. Nauczyliśmy się krótkiego układu do piosenki ,,Dynamite" i ,,Hey Baby". Ostatniego dnia wieczorem pojechaliśmy do Kłodzka. Najpierw zwiedzaliśmy tam stare miasto, a później chodziliśmy po piwnicach twierdzy z przewodnikiem. Gdy wróciliśmy do ośrodka mieliśmy zakończenie. Śpiewaliśmy angielskie piosenki, dostaliśmy dyplom i zrobiliśmy wspólne zdjęcia. Na koniec dnia graliśmy w ,,just dance'' i zorganizowaliśmy karaoke. W czwartek wyjechaliśmy po śniadaniu. Jechaliśmy około 8 godzin z kilkoma postojami.

Uważam, że było warto pojechać na tą wycieczkę, ponieważ podszkoliłam swój angielski i poznałam wiele nowych osób. Gdybym miała możliwość pojechania drugi raz na Euroweek bez wahania bym się zgodziła.

• "I WZIĘLI ICH NA JĘZYKI"- JĘZYKOWA GRA TERENOWA.

• Sprawozdanie z przebiegu  gry językowej ,,I wzięli ich na języki’’

15 czerwca 2022r. miała miejsce gra terenowe  ,,I wzięli ich na języki’’. Projekt został zrealizowany z grantu przyznanego przez panią Marzenę Świeczak, piastującą urząd burmistrza Garwolina. Wydarzenie odbyło się na terenie szkoły nr.5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie klas ósmych, którzy korzystali z atrakcji zorganizowanych przez osoby z klas 7 i 8 odpowiedzialnych za stacje. Celem inicjatywy była ,,nauka przez zabawę’’, jak również uczenie współpracy.

Projekt podzielony został na 3 języki (polski, angielski i niemiecki), a na każdy z nich przypadało po 5 lub 6 stacji. Dotyczyły one tematów, takich jak: kuchnia polska, archeologia, sport, literatura, chemia i fizyka, muzyka, geografia, wynalazki. Około godziny 9:50 uczniowie rozpoczęli przygotowania swoich stoisk. Umiejscowiono je naokoło szkoły i hali sportowej.  Następnie pani dyrektor wraz z innymi gośćmi przyglądała się gotowemu projektowi i oceniała gry przygotowane w ramach projektu. Później, gdy wizyta ta się już skończyła, uczniowie klas ósmych, którzy mieli w tym czasie lekcje, zostali wyprowadzeni przed budynek główny i tam podzieleni na 3 duże grupy, a z kolei te zespoły po przeprowadzeniu przez nauczycieli w odpowiednie miejsca podzielono ponownie na mniejsze 3-6 osobowe grupki, które miały zgodnie z określoną wcześniej kolejnością szukać następnych stacji, gdzie, w celu zdobycia ,,paszportu’’, musiały wykonywać zadania. Wymagały one od uczniów zarówno dobrej kondycji i doskonałej pamięci, jak i znajomości języków obcych oraz tekstów literatury polskiej. Ósmoklasistom w szczególności spodobały się stacje związane z chemią i fizyką oraz sportem, ale również stoisko dotyczące angielskiej literatury.

Pod koniec gry  o godzinie 12:30 ósmoklasiści wrócili do klas, po czym rozebrano wszystkie stacje, a uczniowie rozeszli się i kontynuowali lekcje według planu.

Projekt pt.: ,,I wzięli ich na języki’’ bardzo mi się spodobał. Zarówno wygląd stoisk, jak i same gry przerosły moje oczekiwania. Uważam, że wszyscy uczniowie zostali pozytywnie zaskoczeni wydarzeniem i z pewnością pozytywnie oceniają inicjatywę. Myślę, że projekt  były jeszcze lepszy, gdyby uczestniczyły w nim wszystkie klasy, ponieważ to pozwoliłoby na większą liczbę uczestników oraz pozwoliło na poszerzenie liczby atrakcji i personelu stacji, co z kolei mogłoby pozwolić na większą swobodę w wyborze odwiedzanych stacji. Mam nadzieje, że w przyszłości odbędzie się więcej takich wydarzeń.