• "I WZIĘLI ICH NA JĘZYKI"- JĘZYKOWA GRA TERENOWA.

• Sprawozdanie z przebiegu  gry językowej ,,I wzięli ich na języki’’

15 czerwca 2022r. miała miejsce gra terenowe  ,,I wzięli ich na języki’’. Projekt został zrealizowany z grantu przyznanego przez panią Marzenę Świeczak, piastującą urząd burmistrza Garwolina. Wydarzenie odbyło się na terenie szkoły nr.5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie klas ósmych, którzy korzystali z atrakcji zorganizowanych przez osoby z klas 7 i 8 odpowiedzialnych za stacje. Celem inicjatywy była ,,nauka przez zabawę’’, jak również uczenie współpracy.

Projekt podzielony został na 3 języki (polski, angielski i niemiecki), a na każdy z nich przypadało po 5 lub 6 stacji. Dotyczyły one tematów, takich jak: kuchnia polska, archeologia, sport, literatura, chemia i fizyka, muzyka, geografia, wynalazki. Około godziny 9:50 uczniowie rozpoczęli przygotowania swoich stoisk. Umiejscowiono je naokoło szkoły i hali sportowej.  Następnie pani dyrektor wraz z innymi gośćmi przyglądała się gotowemu projektowi i oceniała gry przygotowane w ramach projektu. Później, gdy wizyta ta się już skończyła, uczniowie klas ósmych, którzy mieli w tym czasie lekcje, zostali wyprowadzeni przed budynek główny i tam podzieleni na 3 duże grupy, a z kolei te zespoły po przeprowadzeniu przez nauczycieli w odpowiednie miejsca podzielono ponownie na mniejsze 3-6 osobowe grupki, które miały zgodnie z określoną wcześniej kolejnością szukać następnych stacji, gdzie, w celu zdobycia ,,paszportu’’, musiały wykonywać zadania. Wymagały one od uczniów zarówno dobrej kondycji i doskonałej pamięci, jak i znajomości języków obcych oraz tekstów literatury polskiej. Ósmoklasistom w szczególności spodobały się stacje związane z chemią i fizyką oraz sportem, ale również stoisko dotyczące angielskiej literatury.

Pod koniec gry  o godzinie 12:30 ósmoklasiści wrócili do klas, po czym rozebrano wszystkie stacje, a uczniowie rozeszli się i kontynuowali lekcje według planu.

Projekt pt.: ,,I wzięli ich na języki’’ bardzo mi się spodobał. Zarówno wygląd stoisk, jak i same gry przerosły moje oczekiwania. Uważam, że wszyscy uczniowie zostali pozytywnie zaskoczeni wydarzeniem i z pewnością pozytywnie oceniają inicjatywę. Myślę, że projekt  były jeszcze lepszy, gdyby uczestniczyły w nim wszystkie klasy, ponieważ to pozwoliłoby na większą liczbę uczestników oraz pozwoliło na poszerzenie liczby atrakcji i personelu stacji, co z kolei mogłoby pozwolić na większą swobodę w wyborze odwiedzanych stacji. Mam nadzieje, że w przyszłości odbędzie się więcej takich wydarzeń.

• WYNIKI KONKURSU THE BIG CHALLENGE

• Dnia 28 i 29 marca 2021 r odbyła się kolejna edycja  międzynarodowego konkursu z języka angielskiego „The Big Challenge”, tym razem w formie stacjonarnej. Uczniowie na różnych poziomach językowych sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności rozwiązując test on-line. W  konkursie wzięło udział 73 uczniów:

•          poziom I -21 osób,

•          poziom 2 -6 osób,

•          poziom 3- 28 osób,

•          poziom 4 -18 osób.

Największy sukces osiągnął Alan Baran z klasy 7d. Chłopiec zajął I miejsce na poziomie 3 oraz uzyskał najlepszy wynik w szkole  (302,50 punktów na 350 możliwych do zdobycia).

Pozostałe wyróżnione osoby to:

•          na poziomie pierwszym:1 miejsce -Maria Zinkiewicz  kl.5d

•          na poziomie drugim: 1 miejsce -Anna Skowrońska kl.6b

•          na poziomie czwartym: 1 miejsce -Szymon Majsterek kl.8b

W tym roku wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, plakaty „London” lub „California Beach” oraz ołówki. Ponadto wyróżnione osoby dostały medale, kalendarze „National Parks of the United States” readersy „Quizy językowe, flagi, power banki, breloki, freezbee. Nagroda specjalna została przyznana Wiktorowi Skierkowskiemu  z klasy 4c (kubek).

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

• SUKCES NASZYCH UCZENNIC.

• Miło jest nam poinformować, ze dwie ucznnice naszej  szkoły zajęły wysokie miejsca w konkursie na opowiadanie, kórego organizatorem była Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Garwolinie.

Maria Szuwara z  klasy 7c - II miejsce

Paulina Kotlarska z klasy 7d  - III miejsce

Konkurs zorganizowano z okacji 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, 130 rocznicy urodzin i 80 rocznicy śmierci Brunona Schulza oraz 100 rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego. Zadaniem uczestników było napisanie krótkiej formy literackiej, której akcja dzieje się w Garwolinie. Bohaterowie zgłoszonych prac spędzają tu całe życie lub przyjechali tylko na chwilę. Wydarzenia dzieją się od czasów panowania księżnej Anny, poprzez czas Potopu szwedzkiego, przez zabory, wojny, aż do roku 2062.Komisja oceniała prace o bardzo zróżnicowanym charakterze, sprawdzała zgodność z tematem, pomysłowość i poprawność językową tekstu. Wybór nie był łatwy. Serdecznie gratulujemy Zwyciężczyniom!

• II SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

• W dniu 7 czerwca 2022 w naszej szkole odbył się II Szkolny Turniej Szachowy.  Umysłowe zmagania przy szachownicy stają się już tradycją szkoły. Turniej był zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Nad całością czuwał znawca szachów Pan Stanisław Buszta - wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ekonomicznym w Garwolinie, działacz, sędzia i organizator wielu różnorodnych turniejów w naszym mieście.

Turniej był rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych. W sumie wzięło w nim udział 50 uczestników. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy dodatkowo zostali wyróżnieni słodkimi upominkami.

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Klasy 0-3: I miejsce - Antoni Kurowski kl 3c

II miejsce - Dawid Drewnowski kl 3c