• SZLACHETNA PACZKA 2021

Szkolny Klub Wolontariusza

• PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Zaczytani z pasją

Październik to od 2008 r. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji
              w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie zorganizowano kilka przedsięwzięć mających na celu zachęcenie uczniów do odwiedzania biblioteki oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych.

W wypożyczalni pojawił się „Koszyczek bibliotecznych życzeń”, do którego można było wkładać karteczki z propozycjami książek, które czytelnicy chcieliby znaleźć w bibliotece.

Cała społeczność szkoły wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Do działań włączyli się: Pani Dyrektor Krystyna Antolak, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji oraz rodzice. Jedni czytali samodzielnie, znajdując sobie miejsce na korytarzu szkolnym bądź w bibliotece, inni wspólnie oddawali się lekturze. Najmłodszym uczniom czytali nauczyciele oraz koleżanki i koledzy ze starszych klas.W ten sposób 28 października stał się w naszej szkole „zaczytanym czwartkiem”.

W tym roku Miesiąc Bibliotek Szkolnych upływał pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”, dlatego w naszej bibliotece została przygotowana gazetka tematyczna oraz zaprezentowano zbiory baśni i legend.

W klasach pierwszych odbyły się zajęcia czytelnicze na temat: „Moje spotkanie z biblioteką”. Najmłodsi uczniowie mogli porozmawiać o roli biblioteki szkolnej, a także wykazać się znajomością baśni i legend. Pierwszoklasiści z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowaniem brali udział w dyskusji oraz części zabawowej poświęconej baśniom i legendom. Na koniec zajęć wszyscy otrzymali karty czytelnika i − o ile czas pozwalał− mieli szansę wypożyczyć pierwszą książkę ze szkolnej biblioteki.

Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej w ostatnim tygodniu października mieli okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych w bibliotece. Był to czas poświęconyna wspólne czytanie, rozmowy o książkach, zapoznanie z katalogiem naszej biblioteki oraz jej zbiorami, a także oglądanie filmu pt. „Jak powstaje książka”. Uczestnicy tych spotkań z wypiekami na twarzy poznawali szkolną bibliotekę i pytali, kiedy odbędą się kolejne zajęcia.

8 października w czytelni odbył się Szkolny Turniej Rummikub, w którym udział wzięło kilkanaście osób. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki współpracy z psychologiem szkolnym Panią Izabelą Tudek, a przede wszystkim − zaangażowanym uczniom z pasją.

Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanym działaniomuczniowie naszej szkoły zauważą, że biblioteka to przyjazne miejsce,natomiast „książki to (…) najlepsi przyjaciele; nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”.

Do biblioteki zapraszają nauczyciele bibliotekarze:
              Urszula Jaskólska-Szeląg i Marta Grykałowska

• SPEKTAKL DZIADY CZ.II W WYKONANIU 7A

• Dziady to słowiańskie święto obchodzone w nocy z 31 pażdziernika na 1 listopada. Jest to szczególny i magiczny czas, gdy styka się świat żywych i umarłych. To wtedy właśnie nawiązywano  relcje z duszami przodków, którzy powracali do siedzib zamieszkiwanych dawniej za życia w doczesnym świecie.

• Sukces wokalny naszej uczennicy

• W dniu 4.11.2021r uczennica klasy 6a Natalia Dobrowolska zajęła 3 miejsce w Powiatowym Festiwalu Piosenki Patriotyczno - Religijnej MŁODZI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021.

Gratulujemy Natalii i Pani Barbarze Kotlarskiej, która Ją przygotowywała.