• O szkole

• SZKOLNE KOŁO CARITAS NR 73

•

Szkolne Koło Caritas nr 73 przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie zostało założone 13 listopada 2014 roku.

W naszą pracę zaangażowani są uczniowie-wolontariusze, nauczyciele, dyrekcja i rodzice.

SKC ściśle współpracuje z Caritas Diecezji Siedleckiej oraz z Parafialnym Zespołem Charytatywnym przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie.

Co to wolontariat ?

Wolontariat jest świadomą, dobrowolną działalnością podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie.

Kim jest wolontariusz ?

Wolontariusz to osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji i osób indywidualnych, wykraczając poza więzi koleżeńsko – rodzinne. Wolontariuszy możemy spotkać między innymi w domach dziecka, hospicjach, domach pomocy społecznej, muzeach i schroniskach dla zwierząt, a także w szkołach. Pracują w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, placówkach kultury, sportu i wielu innych.

Kto może zostać wolontariuszem naszego Szkolnego Koła Caritas ?

Każdy uczeń, który chce poświęcić swój wolny czas na pomoc innym, będzie aktywnie uczestniczyć w życiu naszego Koła i zaangażować się w jego pracę oraz organizację akcji charytatywnych, a także będzie przestrzegał zasad Karty etycznej wolontariusza jako nieformalnego kodeksu postępowania wolontarystycznego.

Aby się zapisać do Naszego Koła należy wypełnić deklarację (załącznik)oraz porozumienie dla osób niepełnoletnich (załącznik)

Zasady karty etycznej wolontariusza :

• Będę wypełniać wszystkie zadania związane z przyjętą rolą.
            • Nie będę składać obietnic, których nie jestem w stanie spełnić.
            • W przypadku niemożności wywiązania się ze zobowiązań, poinformuję o tym koordynatora pracy wolontariuszy.
            • Zachowam dyskrecję w sprawach prywatnych, będę unikać zachowań, które mogą być niewłaściwie rozumiane.
            • Będę otwarty na nowe pomysły i sposoby działania.
            • Wykorzystam szansę poznania i nauczenia się nowych rzeczy od innych osób.
            • Nie będę krytykować rzeczy, których nie rozumiem.
            • Będę pytać o rzeczy, których nie rozumiem.
            • Będę działać w zespole.
            • Będę osobą, na której można polegać.
            • Będę pracować lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego się ode mnie oczekuje.
            • Będę chętnie uczyć się. Wiem, że nauka jest nieodłączną częścią każdej dobrze wykonanej pracy.
            • Będę uczestniczyć w obowiązkowych spotkaniach.
            • Postaram się być bardzo dobrym wolontariuszem.

Dokumenty do pobrania :

Deklaracja (wypełniana tylko raz)

Porozumienie dla osób niepełnoletnich (odnawiana co roku)

Regulamin Szkolnego Koła Caritas