• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - GRUDZIEŃ 2022

• INFORMATYKA

Od projektu do maszyny: w grudniu postanowiliśmy wykonać model, który będzie poruszał się. Wybór padł na wiatraczek, który był wprawiany w ruch za pomocą korbki. Energię do niego przenosiły tryby. Projekt okazał się dużym wyzwaniem z uwagi na problemy z luzem i dopasowaniem części. Okazało się, że istotnym problemem jest również kształt ząbków, które mogły się zacinać przy obrocie koła. To była ciekawa lekcja mechaniki i projektowania.

W czasie, gdy zmagaliśmy się z wiatrakami - wydrukowaliśmy pomoc do nauki matematyki dla młodszych klas, pozwalającą na wizualizację tematu objętości.

TECHNIKA

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości w klasach 5 realizowaliśmy zajęcia, na których uczniowie poznawali technikę tkania. Zajęcia realizowane będą również w miesiącu styczniu.

KÓŁKO INFORMATYCZNE I FOTOGRAFICZNE

Na zajeciach koła fotograficznego nakręciliśmy filmiki z życzeniami świątecznymi a następnie na kółku informatycznym tworzyliśmy filmy z wykorzystaniem programów Edytor Wideo, Movie Maker a także aplikacji Power Point. Film z życzeniami został przesłany do wszystkich nauczycieli oraz rodzicówz klasy VIa.

FILM Z ŻYCZENIAMI

FIZYKA I CHEMIA

Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia doświadczeń chemicznych w świecie wirtualnym. W grudniu uczniowie wykonywali na lekcji następujące doświadczenia:

- otrzymywanie soli w klasach 8

- reakcja zobojętniania i reakcje strąceniowe.

Uczniowie powtarzali i utrwalali wiadomości z chemii z następujących zagadnień: budowa, nazewnictwo, otrzymywanie soli. Poznali pierwsze metody otrzymywania soli. Korzystając z monitora oglądaliśmy filmy z doświadczeń, animację dysocjacji soli i  ćwiczyliśmy pisanie reakcji chemicznych.

W klasach 7 uczniowie oglądali na monitorze multimedialnym filmy i animacje dotyczące  wiązań chemicznych i budowy atomu. Również na lekcji fizyki w ramach otrzymanych pomocy edukacyjnych Multimedialne pracownie+Plansze - fizyka uczniowie mogli utrwalać poznany materiał na platformie edukacyjnej ,, Dzwonek.pl wykonując zadania utrwalające poznany materiał. Uczniowie utrwalali poznany materiał z działu ,,  Elektrostatyczność, oraz w 7 klasie z działu ,,Niektóre właściwości fizyczne ciał  oraz ,, Ruch prostoliniowy jednostajny”  Wykorzystując monitor multimedialny mogliśmy oglądać doświadczenia z ruchu jednostajnego, ruchu jednostajnego przyśpieszonego oraz opóźnionego.

KLASA III

W klasie 3d wykorzystywałam wizualizator podczas zajęć z edukacji matematycznej przy wprowadzaniu odcinków równoległych i prostopadłych oraz przy odmierzaniu długości odcinka. Również podczas zajęć z edukacji technicznej przy użyciu wizualizatora przedstawiałam dzieciom poszczególne etapy wykonywania pracy.

Katarzyna Przybysz